Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski sastao se s američkim specijalnim izaslanikom Keithom Kelloggom, pred svoje pregovore s predsjednikom Donaldom Trumpom i evropskim liderima u Bijeloj kući.
- Razgovarali smo o situaciji na frontu i našim snažnim diplomatskim kapacitetima - Ukrajine i cijele Evrope zajedno s Amerikom. Rusiju se može prisiliti na mir jedino kroz snagu, a predsjednik Trump ima tu snagu. Moramo učiniti sve što je ispravno kako bismo ostvarili mir - rekao je Zelenski u postu na X-u nakon sastanka s Kelloggom.
Iako je početno bio imenovan Trumpovim izaslanikom za Rusiju i Ukrajinu, Kellogg je u posljednjim mjesecima, čini se, marginaliziran, dok je specijalni izaslanik Steve Witkoff postao ključna figura u američkoj diplomaciji prema Rusiji. Witkoff je nekoliko puta putovao u Moskvu radi sastanaka s visokim ruskim zvaničnicima, dok je Kellogg bio zadužen za veze s Kijevom.
Kellogg nije bio dio američke delegacije na summitu u Aljaski prošlog petka. Visoki zvaničnik administracije predsjednika Trumpa rekao je za CNN da nije prisustvovao pregovorima jer ga ruska strana vidi kao simpatizera Ukrajine, a njegov prisustvo moglo bi biti "protivproduktivno."
U kratkom postu na X-u, Kellogg je napisao da je imao "odličan razgovor" sa Zelenskim, prije sastanka u Bijeloj kući kasnije u ponedjeljak.
Ovaj sastanak između Zelenskog i Kellogga stavlja fokus na diplomaciju i strateški pristup koji bi mogao oblikovati dalji pravac američkog angažmana u Ukrajini, dok Trumpova administracija nastoji balansirati između snage i diplomacije u ovoj ključnoj fazi sukoba.
(Vijesti.ba)