Predsjednik Vlade RS u ostavci Radovan Višković rekao je večeras da očekuje da će nova vlada biti izabrana u prvoj sedmici septembra.
Višković je naveo da se nekoliko sedmica govorilo o tzv. "Vladi nacionalnog jedinstva", te da nije želio biti prepreka okupljanju svih političkih subjekata iz RS.
- Očekuje nas turbulentno vrijeme i moramo biti svi na okupu. Iz tog razloga ovo je moj doprinos širem konsenzusu političkih stranaka iz RS - rekao je Višković.
On je dodao da ostaje žal zbog toga što nije usvojen zakon o medijima, na kojem je insistirao, a koji je spreman za NSRS, te zamolio budućeg premijera i resornog ministra da ovaj zakon puste u parlamentarnu proceduru, zbog toga što se, kako je rekao, mora urediti medijski prostor RS, ne zbog politike, političara ili pojedinaca, nego zbog medija i novinara.
Govoreći o današnjoj odluci Apelacionog odjeljenja Suda BiH da odbije žalbu odbrane bivšeg predsjednika RS na odluku CIK-a BiH o oduzimanju mandata, Višković je rekao da je nepojmljivo da pravna struka nema jedinstveno mišljenje o tome, ističući da Christian Schmidt potvrđuje da je BiH protektorat.
- Zašto trošiti novac na izbore i birati poslanike na raznim nivoima ako će zakone donositi nelegalni stranac? Došli smo do pozicije koju pravna nauka ne poznaje nigdje u svijetu i ovo je više od protektorata, jer vi u protektoratu imate neke norme i pravila, a ovdje nemate ni to - izjavio je Višković za RTRS.
On je naveo da je Konkurencijsko vijeće BiH danas donijelo odluku da finansijska garancija Vlade RS izdata za projekat "Bistrica jedan, dva i tri" nije državna pomoć i da se taj projekat može nastaviti u punom kapacitetu, te da ova hidrocentrala može biti na mreži 2026. godine.
- Radi se (hidrocentrala/) "Dabar" i ostaje nam da se ubrzaju procedure oko auto-puteva i da se krene u ozbiljniju dinamiku auto-puta Banjaluka-Prijedor i u ovoj sedmici potpisaćemo ugovor sa kineskim partnerom za finansiranje i izgradnju auto-puta Bijeljina-Brčko - najavio je Višković, koji će po odlasku sa mjesta premijera biti direktor preduzeća "Autoputevi RS".
(Vijesti.ba)