25.08.2025 / 08:58 Svijet - Kampanja protiv Huta

Atentat? Izraelci bombardovali predsjedničku palatu Jemena

Atentat? Izraelci bombardovali predsjedničku palatu Jemena
Screenshot/ X
Izraelske odbrambene snage (IDF) izvele su u nedjelju vazdušne udare na više lokacija u glavnom gradu Jemena, Sani, uključujući kompleks u kojem se nalazi predsjednička palata, kao odgovor na raketne napade Huta.

Prema saopštenju IDF-a na mreži X, pogođeni su “vojni objekat u kojem se nalazi predsjednička palata, elektrane Adar i Hizaz, kao i skladište goriva”.

Hutijski zdravstveni zvaničnici saopštili su da je u napadima poginulo najmanje šest osoba, dok je 86 ranjeno, prenosi Reuters.

Huti, koje podržava Iran, kontrolišu veći dio zapadnog Jemena, uključujući i prijestonicu.

Posljednji raketni napad izveden je u petak, kada su Huti objavili da su ispalili novu vrstu projektila ka aerodromu Ben Gurion. IDF je naveo da se raketa raspala u vazduhu nakon nekoliko pokušaja presretanja. Neimenovani zvaničnik izraelskog vazduhoplovstva rekao je za Associated Press da je riječ o kasetnoj municiji namijenjenoj raspršivanju više eksploziva pri udaru, što otežava presretanje.

Zvaničnik je dodao da je u nedjeljnim udarima učestvovalo više od deset izraelskih borbenih aviona.

Portparol Huta Nasruddin Amer izjavio je na mreži X da je hutijska PVO presrela većinu projektila te poručio da će operacije podrške Gazi biti nastavljene sve dok Izrael ne okonča vojnu kampanju i blokadu palestinske enklave.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo