18.09.2025 / 20:00 Politika - Imenovanje ministra

Konaković: Rješenje za krizu je u rukama Čovića

Konaković: Rješenje za krizu je u rukama Čovića
Foto: Screenshot

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković smatra da je rješenje za prevazilaženje krize i usvajanje Plana rasta imenovanje ministra sigurnosti iz reda opozicije u RS.

"HDZ mora povući potez. Jedini koji može riješiti ovu situaciju jeste predsjednik HDZ-a, njegovi saradnici i predsjedavajuća Krišto ukoliko pošalje prijedlog proeuropske orijentiranom ministra sigurnosti u proceduru", kaže Konaković za FTV.

Dodaje da još nema konkretnih naznaka da će se to dogoditi.

"Mislim da smo na zadnjem sastanku Čović i ja definisali to kao jedno moguće rješenje. Da li će oni promijeniti stav ne znam, nije mi to rekao. Mislim da a su sada svi svjesni da spašavanje Dodika više nije realna opcija", kaže Konaković.

Smatra da HDZ sada snosi veću odgovornost od SNSD-a za nenapredovanje na evropskom putu.

"Kada govorimo o međunarodnim krugovima, ono što imam kao informacije svi su svjesni da imamo brzo rješenje na stolu. Rješenje funkcionalnosti je u rukama HDZ-a. Ako to ne uradimo ostaće upitnik nad HDZ-om zašto to nisu uradili", kaže Konaković.

On je naveo da je ključni razlog zašto Trojka nije raskinula koaliciju sa HDZ-om je funkcionalnost Vlade Federacije BiH.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo