22.09.2025 / 14:59 Zanimljivosti - Ulaganje u 5G mreže

Ericsson i Nokia osigurali ugovor vrijedan 2,7 milijardi dolara

Ericsson i Nokia osigurali ugovor vrijedan 2,7 milijardi dolara
Foto: Ilustracija

Kompanija VodafoneThree dodijelila je ugovor vrijedan 2 milijarde funti (2,7 milijardi dolara) švedskom proizvođaču telekomunikacijske opreme Ericsson i finskoj Nokiji za isporuku 5G opreme u narednoj deceniji, saopćile su kompanije u ponedjeljak.

Ericsson, kao glavni dobavljač, objavio je da je vrijednost njegovog dijela ugovora 12,5 milijardi švedskih kruna (1,3 milijarde dolara).

U odvojenom saopćenju, Nokia nije otkrila finansijske detalje svog ugovora, ali je naglasila da ovaj posao označava njen povratak kao dobavljača za Vodafone i Three u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Nokia će isporučivati opremu za pristupnu (RAN) i jezgrenu 5G mrežu za oko 7.000 lokacija širom zemlje.

Podsjetimo, u junu su Vodafone i CK Hutchison završili spajanje svojih britanskih operacija, čime je formirana nova kompanija pod imenom VodafoneThree. Oni su tada najavili investiciju od 11 milijardi funti (14,8 milijardi dolara) u narednih 10 godina s ciljem izgradnje jedne od najnaprednijih 5G mreža u Evropi.

Ericsson će u okviru ugovora uvesti novu 5G radio opremu u mrežu VodafoneThree, uključujući hardver optimiziran pomoću umjetne inteligencije i energetski efikasne pametne antene, s ciljem značajnog povećanja brzine prenosa podataka za korisnike u Londonu, Edinburghu, Cardiffu i Belfastu.

Ovaj evropski ugovor predstavlja važan podsticaj za dva nordijska rivala, koji se suočavaju s usporavanjem tržišta i negativnim utjecajem carina na njihovu dobit u Sjedinjenim Američkim Državama.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo