22.09.2025 / 16:01 Svijet - Hitno hospitaliziran
Bashar al-Assad navodno otrovan u Rusiji
Screenshot/ X
Bivši sirijski predsjednik Bashar al-Assad ponovo je u središtu spekulacija o svom zdravstvenom stanju nakon što su se u arapskim medijima pojavili navodi da je otrovan tokom boravka u Rusiji.
Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, objavila je da je primila informacije prema kojima je Assad navodno u kritičnom stanju i prebačen u bolnicu u Rusiji. Organizacija je pozvala Moskvu da izda zvanično saopćenje, prenosi Jordan Daily.
Ovo nije prvi put da se šire glasine o Assadovom zdravlju. Slični izvještaji pojavili su se prije osam mjeseci, kada je britanski Sun objavio priču u kojoj je neimenovani bivši ruski špijun tvrdio da je sirijski lider otrovan. Te tvrdnje tada je opovrgnula platforma za provjeru činjenica Ta'keed, naglasivši da za njih nema potvrde iz ruskih državnih izvora, poput agencije TASS.
Obnovljene špekulacije dolaze u trenutku kada međunarodni pravni pritisci na Assada i njegovog brata Mahera rastu zbog optužbi za ratne zločine počinjene tokom višegodišnjeg sukoba u Siriji.
Iako zvaničnih potvrda nema, analitičari ukazuju da bi ovakvi izvještaji mogli biti dio šireg pokušaja da se oslabi ili potpuno marginalizira Assadova politička uloga. Do daljnjeg, informacije o njegovom navodnom trovanju ostaju na nivou neprovjerenih tvrdnji.
(Vijesti.ba)