23.09.2025 / 16:20 Svijet - Poljski premijer

Tusk najavio ponovno otvaranje graničnih prelaza Poljske i Bjelorusije

Tusk najavio ponovno otvaranje graničnih prelaza Poljske i Bjelorusije
Foto: Arhiv
Granični prelazi između Poljske i Bjelorusije bit će ponovo otvoreni u ponoć sa srijede na četvrtak, izjavio je u utorak poljski premijer Donald Tusk.

Poljska je ovog mjeseca zatvorila granicu s Bjelorusijom kao rezultat vojnih vježbi koje je Rusija predvodila u Bjelorusiji.

Zabrinutost Poljske, članice NATO-a i Evropske unije, zbog ratnih vježbi "Zapad" pojačana je kada je oko 21 ruski dron ušao u njezin zračni prostor u noći s 9. na 10. septembar.

- Završetak ovih vježbi smanjuje - iako ne mogu reći da uklanja - razne prijetnje i uzimajući u obzir ekonomske interese poljskih prijevoznika i željeznica, zaključili smo da je ova mjera ispunila svoju svrhu - poručio je Tusk vladi.

- Ako se napetosti povećaju, nećemo oklijevati i donijet ćemo odgovarajuće odluke - izjavio je poljski čelnik, prenosi Reuters.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo