Cijene nafte zabilježile su pad u utorak - Brent na 69 dolara po barelu, a američka WTI nafta (West Texas Intermediate) na oko 63,6 dolara, nakon što je porasla zabrinutost zbog mogućeg viška zaliha na tržištu.
Pad cijena uslijedio je nakon što je irački Kurdistan obnovio izvoz sirove nafte, prvi put nakon dvije i po godine zastoja, a ujedno je OPEC najavio novo povećanje proizvodnje, izvještava portal Trading Economics.
Prema postignutom sporazumu između iračke savezne vlade, regionalne vlade Kurdistana i međunarodnih naftnih kompanija, dnevno će se prema turskoj luci Ceyhan izvoziti između 180.000 i 190.000 barela, s tim da se očekuje porast obima izvoza na oko 230.000 barela dnevno.
Ovaj potez dolazi nakon pritiska Sjedinjenih Američkih Država da se kurdska nafta vrati na svjetska tržišta.
Istovremeno, Organizacija zemalja izvoznica nafte OPEC-a najavila je da će na svom predstojećem sastanku, koji će se održati ove sedmice, donijeti odluku o povećanju proizvodnje u novembru, vjerovatno za najmanje 137.000 barela dnevno.
Ova dešavanja dolaze samo nekoliko dana nakon što su cijene sirove nafte porasle za više od 5 posto, što je bio najveći sedmični rast od juna. Tada je skok izazvan napadima Ukrajine na rusku energetsku infrastrukturu, što je ograničilo izvoz goriva iz Rusije.
(Vijesti.ba)