01.10.2025 / 11:45 Fudbal - Konferencijska liga

Štimac i Bilbija pred Lincoln: Gosti iz Gibraltara neće biti nimalo lak protivnik

Štimac i Bilbija pred Lincoln: Gosti iz Gibraltara neće biti nimalo lak protivnik
Foto: FENA

Fudbaleri Zrinjskog u četvrtak na svom terenu igraju svoju prvu utakmicu u okviru UEFA Konferencijske lige protiv ekipe gibraltarskog Lincoln Red Impsa.

Iako su igrači Zrinjskog favoriti u ovom dvoboju, trener Igor Štimac i kapetan Nemanja Bilbija slažu se kako Lincoln neće biti lak protivnik.

- Ekipa je dobro, raspoloženje odlično, a uzbuđenje na visini jer se radi o evropskim izazovima. Naravno, svjesni smo ozbiljnosti utakmice i važnosti onoga što je u igri. Volio bih upozoriti sve, pošto vidim jednu opuštenost u medijima, da nas čeka iznimno zahtjevan zadatak. Možda taj „predznak“ Gibraltar vas vodi u opuštanje, ali nas neće zavarati - rekao je na konferenciji za novinare Štimac, dodavši kako je Lincoln ekipa „koja ima glavu i rep, koja zna što želi i kako do toga doći“.

Po njegovim riječima, Zrinjski očekuje velika borba, ali da od njegova ekipa očekuje pobjedu i važna tri boda na početku takmičenja.

- Ono što je Lincoln igrao i što su prezentirali, ne daje nam nekakvu viziju onoga što će oni izvesti ovdje. To su sve igrači španskog porijekla, tehnički su educirani, imaju jako puno iskustva, fizički su moćni i imaju tri standardna reprezentativca. Morat ćemo biti mudri, biti čvrsto na zemlji i ne ući s bilo kakvom prepotencijom u utakmicu – upozorava Štimac.

Kapiten Zrinjskog Nemanja Bilbija slaže se s trenerom.

- U tri godine dva puta smo izborili grupnu fazu evropskih takmičenja i time smo zadovoljni. Lincoln je neugodna ekipa, igrali su sa Zvezdom i Bragom, prošli Noah, prvak su države.

Spremno ćemo dočekati sutrašnju utakmicu, znamo da smo favoriti, ali ovo je Evropa i nikome neće biti lako.

Štimac se osvrnuo i na zdravstveni bilten ekipe.

- Nema Bureyja, nema ni Kiša. Ćavar se polako vraća, čak razmišljam da ga stavim na listu onih koji će ići u karanteni. Njegova tehnička superiornost je nešto što nam nedostaje, ta „tačka na i“ koja bi i Nemanji silno pomogla u završnici i dolasku do gola. Vidjet ću s Ćavarom kako se osjeća.

Štimac ističe kako je jako važno takmičenje otvoriti dobrim rezultatom.

- Ako sutra osvojimo tri boda, onda možemo gajiti nade i ambicije u nekakav prolazak i proljeće u Evropi. Mi ganjamo sve trofeje i sve najveće ambicije, svaka iduća utakmica koja nam dolazi je najvažnija. Imamo širok kadar i smatram da smo dovoljno pokriveni na svakoj poziciji, želja nam je rasti kao ekipa i nositi Zrinjski na stepenicu više – navodi Štimac.

Osvrnuo se Štimac i na pojedine medijske natpise koji podcjenjivački gledaju na Konferencijsku ligu.

- Neka pogledaju koliko klubova s ovih prostora igra Konferencijsku ligu. Možda da je tu neki drugi klub na našem mjestu, koji više simpatiziraju, onda bi pričali hvalospjeve. Nama služi na čast što smo jedini predstavnik zemlje u evropskom takmičenju gdje ima puno velikih klubova. Ponosni smo na naša ostvarenja i s ponosom ćemo predstavljati BiH u ovom takmičenju – poručio je Štimac.

Utakmica 1. kola ligaške faze UEFA Konferencijske lige između Zrinjskog i Lincolna na rasporedu je u četvrtak u 18.45 sati.

 

(Vijesti.ba / FENA) 

Izdvajamo