Kazna se odnosi na kvalifikacione utakmice za Svjetsko prvenstvo 2026. godine protiv San Marina (6. septembra u Serravalleu) i Austrije (9. septembra na Bilinom polju).
Za gostujući susret protiv San Marina, FIFA je Savezu izrekla kaznu od 34.500 franaka (oko 72.000 KM) zbog neprimjerenog ponašanja navijača – bacanja predmeta, upotrebe pirotehnike i isticanja poruka koje se, prema FIFA-inim pravilima, smatraju neprihvatljivima na sportskim događajima.
Kada je riječ o utakmici protiv Austrije u Zenici, Savez je kažnjen zbog rasističkih i diskriminatornih ispada, kao i propusta u oblasti sigurnosti i kontrole pirotehnike. FIFA je zabilježila i neprimjerene gestove te poruke na tribinama.
Zbog ovih prekršaja NS BiH mora platiti dodatnih 20.000 franaka (oko 42.000 KM) te sprovesti plan prevencije s ciljem sprječavanja sličnih incidenata u budućnosti, navodi se na službenoj stranici FIFA-e.
Podsjećamo, prošlog mjeseca FIFA je već sankcionisala FSBiH sa 38.000 KM zbog nepravilnosti tokom domaće utakmice protiv San Marina.
Inače, Zmajevi večeras od 20:45 igraju meč u kvalifikacijama za plasman na SP protiv selekcije Kipra u Limassolu.
(Vijesti.ba)