Špansku sjeveroistočnu regiju Kataloniju pogodile su poplave u nedjelju, pri čemu su mnogi ljudi zarobljeni u zgradama i automobilima.
Španska nacionalna meteorološka agencija Aemet izdala je najviši stupanj crvenog upozorenja za šire područje Tarragone. Nema neposrednih izvještaja o žrtvama ili nestalim osobama.
- Situacija je komplikovana, predviđa se još kiše - rekla je portparol Aemeta, prema BBC-u. U delti Ebra očekuje se oko 180 milimetara kiše u 12 sati.
Histórica inundación en #Carcaixent, Valencia
— Global Network News (@iluminnatii) October 12, 2025
Más de 280 l/m² en pocas horas por la DANA “Alice” dejan calles convertidas en ríos, coches arrastrados y cortes eléctricos.
Emergencias reporta más de 400 incidentes en la región. #Spain #Valencia #Floods #Breaking https://t.co/I76F0NXv1T pic.twitter.com/jP6hp2zf1h
Na društvenim mrežama pojavili su se videozapisi koji prikazuju rijeku mutne vode koja je poplavila gradove La Rapita i Santa Barbara u Tarragoni, odnoseći sve pred sobom.
Prema katalonskim vatrogascima, poplavna voda je iznenadila ljude. Mnogi su ostali zarobljeni u zgradama i vozilima, prema francuskoj novinskoj agenciji AFP.
Željeznički promet između Barcelone i Valencije u susjednoj istoimenoj pokrajini je obustavljen. Vlasti su također najavile da će danas biti otkazana nastava u pet područja visokog rizika u regiji, kao i sve sportske i društvene aktivnosti. Stanovnicima je rečeno da izbjegavaju putovanja i da rade od kuće.
Istočnu Španjolsku, posebno regiju Valencije, prošle su godine pogodile razorne poplave u kojima je poginulo više od 230 ljudi.
(Vijesti.ba)