15.10.2025 / 11:55 Svijet - Baha Shabrawi

Nakon 24 godine pušten poznati Palestinac, roditelji mu umrli

Nakon 24 godine pušten poznati Palestinac, roditelji mu umrli
Screenshot/ X
Poznati palestinski zatvorenik Baha Shabrawi, koji je u izraelskom zatvoru proveo 24 godine, pušten je na slobodu iz logora Nour Shams u Ramallahu.

U emotivnom intervjuu za Al Jazeeru, Shabrawi je kazao da je o svom oslobađanju saznao tek pola sata prije nego što je prebačen iz zatvora.

„Do sada, kunem se da ne mogu vjerovati. Želio sam izaći kroz žuta vrata zatvora Ofer“, rekao je Shabrawi, koji je služio 35-godišnju kaznu. Dodao je kako su mu oba roditelja preminula tokom dugogodišnjeg zatvora.

Opisao je i trenutak povratka kući: „Mislio sam da sam jak i da neću plakati, ali kunem se Bogom, kad sam vidio scenu dočeka, nisam mogao zadržati suze – slomio sam se.“

Govoreći o životu iza rešetaka, Shabrawi je otkrio da su izraelske zatvorske vlasti izolirale zatvorenike od vanjskog svijeta posljednje dvije godine, te da su uslovi života bili „teški i jadni“. „Na putu za Ramallah stalno sam pitao: 'Šta ima novo? Šta se događa?'", kazao je.

Istakao je i da u izraelskim zatvorima brojni mladi Palestinci, stari između 20 i 30 godina, služe doživotne kazne, te pozvao na molitvu i podršku za sve zatvorene sunarodnjake.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo