Strašna porodična tragedija potresla je grad Bengazi, gdje je muškarac ubio svojih sedmero djece, a potom izvršio samoubistvo. Prema saopćenju Gradskog direktorata sigurnosti, tijela oca, identificiranog kao Hassan Khairallah al Zoui, i djece pronađena su u automobilu parkiranom na putu kući iz škole. Djeca su još uvijek nosila školske uniforme.
Lokalne vlasti saopćile su da su žrtve, uzrasta između 5 i 13 godina, ubijene jednim hicem u glavu. Pištolj kalibra 9 mm pronađen je pored tijela oca i na njemu su bili samo njegovi otisci prstiju. Supruga je izjavila da je njen muž zakonito posjedovao oružje i da je brinuo o djeci nakon njihove privremene razdvojenosti.
Premijer vlade koju je imenovao libijski Predstavnički dom, Osama Hamad, naložio je hitno otvaranje istrage o smrti Hassana al Zouija i njegove djece. U poruci objavljenoj na platformi X, Hamad je izrazio saučešće porodici žrtava i pozvao nadležne da "u potpunosti rasvijetle slučaj i što prije informišu javnost".
Premijer istočne libijske vlade naglasio je potrebu da se "ovaj slučaj tretira u skladu sa zakonom, kako bi se osigurala pravda i spriječilo ponavljanje sličnih tragedija". Incident je izazvao snažne emocije na libijskim društvenim mrežama, gdje su brojni korisnici tražili pojašnjenja o okolnostima zločina, koji se dogodio u naselju Al Hawari.
Direktor sigurnosti u Bengaziju, general Salah Houeidi, potvrdio je u video obraćanju da preliminarne istrage ukazuju kako je otac ubio sedmero djece prije nego što je sebi oduzeo život. Prema njegovim riječima, djeca – Mayar, Khairallah, Lamar, Mohammed, Abdul Rahman, Abdul Rahim i Ahmed – pronađena su u automobilu, šestero na sjedištima, a jedno u gepeku. Sva su ubijena metkom u glavu, dok je najmlađe dijete pokazivalo tragove mučenja.
General je dodao da je pištolj, pronađen u vozilu, imao isključivo očeve otiske prstiju. Prve provjere oružja, telefona i nadzornih kamera potvrdile su da je riječ o samoubistvu.
Šef Vrhovnog vijeća plemena Zway, šeik al Senussi al Hleiq al Zoui, izjavio je da je počinilac masakra "bolovao od ozbiljnih psihičkih problem" i "posezao za praksama magije i vračanja". U razgovoru za portal Al Wasat, plemenski vođa kazao je da je muškarac, prema riječima porodice i svjedoka, živio u izolaciji nakon što se razdvojio od svojih supruga, te je pokazivao znakove mentalne nestabilnosti.
Al Zoui je istakao da njegovo pleme pomno prati istragu u saradnji s nadležnim vlastima i pohvalio "napore sigurnosnih snaga da rasvijetle okolnosti zločina". Potvrdio je i da preliminarni nalazi upućuju na oca kao jedinog počinioca.
Plemenski vođa je pozvao građane da ostanu mirni i da "ne šire glasine ni lažne vijesti na društvenim mrežama", najavivši pravne mjere protiv onih koji šire dezinformacije. Na kraju je naglasio da je zajednica Zway "strana svakome ko pokuša iskoristiti ovu tragediju za poticanje unutrašnjih podjela ili tenzija".
(Vijesti.ba)