
Sastanku su prisustvovala i druga dva člana Predsjedništva BiH, kao i komesarka EU za proširenje Marta Kos.
Bećirović je zahvalio predsjedniku Macronu i prijateljskom narodu Republike Francuske na sveobuhvatnoj pomoći i podršci koju Republika Francuska pruža Bosni i Hercegovini od sticanja nezavisnosti.
Podsjetio je da je 86 francuskih vojnika položilo život u mirovnim misijama tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, što svjedoči o dubokoj i trajnoj povezanosti dviju država.
Govoreći o prilikama u Bosni i Hercegovini, Bećirović je naglasio da je 2025. bila obilježena brutalnim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonsko–Pariški mirovni sporazum.
Ukazao je da je u ovom kontekstu od izuzetnog značaja da Republika Francuska i drugi strateški partneri Bosne i Hercegovine posebno podrže dvije ključne institucije koje garantuju mir i stabilnost, Ustavni sud BiH i Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR).
Istakao je da su ove dvije institucije imale ključnu ulogu u zaštiti ustavnog poretka i u sprječavanju destabilizacije države, te da u narednom periodu moramo biti veoma oprezni.
Član Predsjedništva BiH je rekao da je važno da je Ministarstvo vanjskih poslova Republike Francuske najoštrije osudilo usvajanje antiustavnih zakona i odluka u bh. entitetu RS.
Također, veoma značajno je da Republika Francuska iskazuje kontinuiranu i snažnu privrženost nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Bećirović je istakao da je od izuzetne važnosti da Bosna i Hercegovi što prije postane članica NATO-a i Evropske unije (EU).
Posebno je naglasio značajnu ulogu Republike Francuske, kao jedne od ključnih članica NATO-a i EU, u podršci reformama i evroatlantskoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Macron nedvosmisleno je iskazao podršku Republike Francuske nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Naglasio je da će Francuska nastaviti pružati snažnu podršku jačanju državnih institucija, provođenju reformi i procesu približavanja Bosne i Hercegovine članstvu u NATO i EU.
Na sastanku je Bećirović pozvao predsjednika Macrona da posjeti Bosni i Hercegovinu u 2026., saopćeno je iz Bećirovićevog kabineta.
(Vijesti.ba / FENA)