31.10.2025 / 08:32 Svijet - Izvještaj FT

Zašto je otkazan summit Trumpa i Putina? Sve je promijenio jedan dopis

Zašto je otkazan summit Trumpa i Putina? Sve je promijenio jedan dopis
Foto: Arhiv
Sjedinjene Američke Države otkazale su planirani samit između predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina nakon čvrstog stava Rusije o tvrdokornim zahtjevima u vezi s Ukrajinom, izvijestio je Financial Times.

Odluka je donesena nakon napetog telefonskog razgovora između najviših diplomata dvije zemlje, objavio je Financial Times, pozivajući se na izvore upoznate s tim pitanjem. Reuters nije mogao potvrditi izvještaj FT-a. Bijela kuća se zasad nije oglasila, a ni zvaničnici ruske vlade nisu bili dostupni za komentar.

Planovi za samit u Budimpešti ovog mjeseca između Trumpa i Putina odgođeni su nakon što je Moskva ostala pri svojim zahtjevima, uključujući i onaj da Ukrajina ustupi više teritorija kao uslov za prekid vatre. Trump je podržao ukrajinski poziv na trenutan prekid vatre na postojećim linijama fronta.

Nekoliko dana nakon što su se Trump i Putin dogovorili da se sastanu u mađarskoj prijestonici kako bi razgovarali o tome kako okončati ruski rat u Ukrajini, rusko ministarstvo vanjskih poslova poslalo je Washingtonu dopis u kojem su ponovljeni isti zahtjevi za rješenje onoga što Putin naziva "glavnim uzrocima" svoje invazije. Ti zahtjevi uključuju teritorijalne ustupke, značajno smanjenje ukrajinskih oružanih snaga i garancije da se Ukrajina nikada neće pridružiti NATO savezu, navodi list.

Nakon telefonskog razgovora između ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i američkog državnog sekretara Marca Rubija, u kojem je Rubio obavijestio Trumpa da Moskva ne pokazuje spremnost na pregovore, SAD je odlučio otkazati samit, dodaje se u izvještaju FT-a.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je ovog mjeseca da je Ukrajina spremna na mirovne pregovore, ali da neće povući svoje trupe s dodatnog teritorija, kako to zahtijeva Moskva.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo