
Policijska akademija Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (FMUP) unaprijedila je kvalitet praktične policijske obuke nabavkom prijenosnog mjerača gustine materijala, koju je za potrebe Policijske akademije FMUP-a obezbijedio Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP).
Oprema je dodijeljena u okviru projekta "Unapređenje kapaciteta agencija za provođenje zakona u oblasti malog oružja i lahkog naoružanja (LEAD)" koji provodi UNDP u Bosni i Hercegovini uz finansijsku podršku Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške te uz opću podršku Evropske unije putem Multi-partnerskog povjereničkog fonda Ujedinjenih nacija (MPTF) za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lahkim oružjem i pripadajućom municijom i eksplozivima na zapadnom Balkanu do 2030. godine.
Primopredaja i adekvatna obuka za korištenje mjerača gustine materijala održane su u prostorijama Policijske akademije FMUP-a uz prisustvo predstavnika Policijske akademije FMUP-a i LEAD-a.
Taj uređaj omogućava brzo i neinvazivno otkrivanje nelegalnog oružja u skrivenim pregradama u vozilima i objektima te time doprinosi efikasnijem suzbijanju krijumčarenja i organizovanog kriminala, odnosno boljoj obučenosti budućih policijskih službenika.
Prijenosni mjerač gustine materijala će kadetima omogućiti da praktično koriste opremu koja je već isporučena svim policijskim agencijama u BiH i na taj način ih pripremiti za upotrebu uređaja odmah nakon što postanu policijski službenici, saopćeno je iz FMUP-a.
Direktor Policijske akademije FMUP-a Ervin Mušinović zahvalio je UNDP-u na opremi i dosadašnjoj podršci, ističući značaj kontinuiranog ulaganja u savremene edukativne kapacitete.
- Zahvaljujemo UNDP-u na vrijednoj opremi i saradnji koja doprinosi jačanju naših resursa. Ovakva oprema omogućava kvalitetniju obuku kadeta i dodatno unapređuje proces sticanja praktičnih znanja koja su neophodna za savremeno policijsko djelovanje - rekao je direktor Mušinović.
Ova aktivnost predstavlja nastavak uspješne saradnje između Policijske akademije FMUP-a i UNDP-a, s ciljem jačanja tehničkih i edukativnih kapaciteta za provođenje što kvalitetnije obuke na Policijskoj akademiji FMUP-a.
(Vijesti.ba / FENA)