
- Regulacija ubija inovacije... Moramo shvatiti da nećemo rasti ako ne dozvolimo kompanijama da inoviraju - rekla je Botin na Međunarodnoj bankarskoj konferenciji u Madridu.
Vlade u Evropi raspravljaju o tome da li da slijede napore Trumpove administracije da ukine pravila uvedena nakon globalne finansijske krize 2008. godine, a neki tvrde da regulatorno opterećenje zapravo koči investicije, potrošnju i u konačnici ekonomski rast.
- Bez rasta, bez profita, ne povećava se kapital. U nekom trenutku više kapitala neće nikoga spasiti - rekla je Botin, dodajući da „jaka Evropa treba snažnu ekonomiju, a jaka ekonomija u Evropi treba snažne banke“.
Prošlog mjeseca, neki od vodećih centralnih bankara kontinenta rekli su da bi Evropa trebala izbjegavati iskušenje ublažavanja bankarskih propisa i umjesto toga bi trebala pooštriti pravila za dijelove finansijskog sektora koji sada uživaju lakša pravila.
(Vijesti.ba / FENA)