09.11.2025 / 11:26 Muzika i Film - Nagrađen s 5.000 eura

Emir Hadžihafizbegović treći put najbolji glumac na Cottbus film festivalu

Emir Hadžihafizbegović treći put najbolji glumac na Cottbus film festivalu
Foto: Emir Hadžihafizbegović

Bosanskohercegovački glumac Emir Hadžihafizbegović je na 35. Filmskom festivalu Cottbus u Glavnom programu osvojio Grand Prix za najboljeg glumca noseći glavnu ulogu u hrvatskom filmu "Lijepa večer, lijep dan“ redateljice Ivone Juke.

Uz ovu prestižnu nagradu dobio je u novčani dio nagrade u iznosu od 5.000 eura.

Njegova izvedba u navedenom filmu za žiri je bila "hrabra u svojoj neizvjesnosti, moćna u svojoj uzdržanosti i nezaboravna u svojoj autentičnosti“.

Podsjećamo, ovo je treći put da je glumac Emir Hadžihafizbegović nagrađen na Filmskom festivalu u njemačkom gradu Cottbus.

Ranije je proglašen najboljim glumcem za hrvatski film "Takva su pravila“ Ognjena Sviličića i za slovenački film "Ćefuri Raus“ Gorana Vojinovića.

Na ovogodišnjem festivalu u nekoliko selekcija programa prikazuje se 130 filmova uz 40 zemalja svijeta.

Redateljica Ivona Juka dobila je Glavnu nagradu 35. Filmskog festivala Cottbus.

Njena hrvatska produkcija BEAUTIFUL EVENING, BEAUTIFUL DAY osvojila je glavnu nagradu vrijednu 15.000 eura.

Film je impresionirao međunarodni festivalski žiri svojim hrabrim pristupom "neispričanim pričama, otvaranju dijaloga, iskrenom sagledavanju starih rana i hrabrom razmišljanju o putevima naprijed“.

(Vijesti.ba/Fena)

Izdvajamo