Cilj je bio približiti učenicima jedan od najznačajnijih primjera domaćeg industrijskog i društvenog nasljeđa te ih potaknuti na razmišljanje o ulozi znanja, rada i odgovornosti u oblikovanju budućnosti.
Film koji je ovogodišnji bosanskohercegovački kandidat za nagradu Oskar donosi izuzetnu priču o Emeriku Blumu, vizionarskom poduzetniku koji je nakon Drugog svjetskog rata, u porušenoj i ruralnoj Bosni i Hercegovini izgradio Energoinvest, kompaniju koja je ubrzo postala međunarodni poslovni gigant. Blum je poslovanje temeljio na principima radničkog samoupravljanja, modelu u kojem su zaposleni aktivno učestvovali u donošenju odluka dokazujući da demokratski organiziran sistem upravljanja može rezultirati globalnim uspjehom.
Film Jasmile Žbanić otvara pitanje koliko su vrijednosti tog perioda danas prisutne i šta savremeno društvo može naučiti iz iskustva generacija koje su stvarale snažne institucije oslanjajući se na kolektivni rad, znanje i povjerenje.
- Učenicima je ovaj film otvorio jedno potpuno novo poglavlje naše prošlosti i pokazao im da se iz ideja zajedništva, znanja i truda mogu graditi velike stvari. Posebno nas raduje što je sadržaj prilagođen mladima jer na taj način učimo nove generacije o ličnostima i procesima koji su oblikovali identitet našeg društva - poručili su nastavnici osnovnih škola iz Jajca.
Prvi AVNOJ Fest nastavlja bogatim vikend-programom.
Subota, 29. novembra, počinje polaganjem cvijeća na Spomen-fontanu borcima i oslobodiocima Jajcai, a nakon toga će na platou ispred Muzeja biti održana akademija povodom 82. godišnjice Drugog zasjedanja AVNOJ-a.
Uslijedit će panel-diskusija „AVNOJ 4.0 – rebrendiranje AVNOJ-a“, u kojoj će učestvovati dizajnerica, scenografkinja i predsjednica ULUPUBiH-a Samina Tanović, historičar i publicista Dragan Markovina, producent i direktor OK Festa Dubravko Suvara, grafički dizajner i profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu Bojan Hadžihalilović te Ivan Novak, osnivač grupe Laibach. Razgovor će moderirati Almir Kurt Kugla, umjetnički direktor AVNOJ Festa.
Uveče će biti održan koncert „4. zasjedanje AVNOJ-a“ grupe Laibach, za koji su sve ulaznice rasprodane.
Festival će biti svečano zaokružen u nedjelju, 30. novembra, organiziranom posjetom kulturno-historijskim i prirodnim znamenitostima Jajca, povezanih s Drugim zasjedanjem AVNOJ-a.
Prvi AVNOJ Fest organizuje Javna ustanova Muzej II zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu uz podršku Općine Jajce, Ministarstva obrazovanja, mladih, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona, SUBNOR-a BiH, Grupe Laibach, Ambasade Republike Slovenije u BiH, Doma kulture Jajce, Javnog komunalnog preduzeća Čistoća i zelenilo Jajce i Visit Jajce.
(Vijesti.ba / FENA)