Helez je danas po okončanju sastanka izjavio da su prvi put sastanku Povelje prisustvovale i zemlje posmatrači - Kosovo, Srbija i Slovenija, uz stalne članice Albaniju, BiH, Crnu Goru, Hrvatsku, Sjevernu Makedoniju i Sjedinjene Američke Države.
Izrazio je zadovoljstvo što su po prvi put za isti sto doveli Kosovo i Srbiju koji su ravnopravno učestvovali u radu sastanak u svojstvu posmatrača.
- Nadam se da će Povelja biti proširena na osam članica, a u početku su bile samo tri. Riječ je dobroj inicijativi za saradnju zemalja zapadnog Balkana i SAD-a - naveo je Helez.
Istakao je da je ocijenjeno da su zajednički sigurnosni izazovi hibridni i kibernetički napadi, ilegalne migracije, klimatske promjene i elementarne nepogode te nepovoljni demografski trendovi.
- Sve su to pojave na koje zajedno možemo daleko lakše uticati a pojedinačno vrlo malo - poručio je Helez.
Na kraju sastanka potpisana je zajednička izjava kojom se posebno ističe posvećenost punoj integraciji zapadnog Balkana u EU i euroatlantsku zajednicu te jačanju političke i vojne saradnje u cilju učvršćivanja regionalne sigurnosti i stabilnosti.
(Vijesti.ba / FENA)