13.12.2025 / 12:43 BiH - Alarmantno stanje

Kvalitet zraka u Sarajevu: Najgora situacija u Vogošći i Novom Gradu

Kvalitet zraka u Sarajevu: Najgora situacija u Vogošći i Novom Gradu
Na osnovu današnjih mjerenja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, stanje kvaliteta zraka pokazuje postojane razlike po lokacijama.

Dok je automatska stanica Ilijaš u kategoriji dobar, ostale lokacije bilježe
nešto više vrijednosti indeksa sa umjereno kvalitetnim zrakom odnosno zagađenim na lokacijama opština Novi Grad i Vogošća.

Vrijednost Indeksa kvaliteta zraka na lokacijama u Kantonu Sarajevo danas u 11 sati:

-Ilijaš (Ilijaš) – DOBAR

-Vijećnica (Centar) – UMJEREN

-Bjelave (Centar) – UMJEREN

-Ilidža (Ilidža) – UMJEREN

-Hadžići (Hadžići) – UMJEREN

-Saraj Polje (Novi Grad) – ZAGAĐEN

-Vogošća (Vogošća) – ZAGAĐEN

-Otoka (Novi Grad) - ZAGAĐEN

Do kraja dana, prema dostupnim online prognostičkim modelima i na osnovu zvanične vremenske prognoze FHMZ-a koja predviđa pojavu magle i niske oblačnosti sa vjetrom slabog istočnog i sjeveroistočnog smjera brzine od 1 do 2 m/s sa prisutnosti temperaturne inverzije u jutarnjim i večernjim satima, očekuje se stagnacija uslova sa povećanjem koncentracija zagađujućih materija pri kraju dana.

Zdravstvene preporuke na lokalitetima gdje je zrak indeksiran kao zagađen, jako zagađen i izuzetno zagađen, preporučuje se za osjetljivu populaciju (djeca, trudnice, stariji i hronični bolesnici): smanjiti boravak na otvorenom, te ukoliko je zrak indeksiran kao jako i izuzetno zagađen boraviti u zatvorenom uz nizak nivo aktivnosti.

Za opću populaciju preporučuje se da smanjei aktivnosti na otvorenom, a u slučaju izuzetno zagađenog zraka da borave u zatvorenom prostoru.

Preporuka za radnike na otvorenom je da zbog dužine izloženosti zagađujućim materijama u zraku, ograniče intenzivne aktivnosti i koriste maske sa zaštitnim respiratornim filterima FFP2, FFP3.

Ako je izlazak neophodan, preporučuje se nošenje maski sa zaštitnim respiratornim filterima FFP2, FFP3. Maske su predviđene samo za kratkotrajno nošenje i ne pružaju potpunu zaštitu od zagađujućih materija u zraku.

- Ne zaboravite na važnost dobrog kvaliteta zraka u zatvorenom prostoru - navode iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

(Vijesti.ba / Fena)

Izdvajamo