
Na osnovu današnjih mjerenja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, stanje kvaliteta zraka pokazuje postojane razlike po lokacijama.
Dok je automatska stanica Vijećnica u kategoriji dobar, ostale lokacije bilježe nešto više vrijednosti indeksa sa umjereno kvalitetnim zrakom odnosno zagađenim na lokacijama Opština Novi Grad (Saraj Polje i Otoka) i Centar (Bjelave).
Vrijednost Indeksa kvaliteta zraka na lokacijama u Saraj Polje (Novi Grad), Otoka (Novi Grad) i Bjelave (Centar) jutros je bio zagađen.
Vrijednost Indeksa kvaliteta zraka na lokacijama u Kantonu Sarajevo danas u 8 sati:
Vijećnica (Stari Grad) – DOBAR
Ilijaš (Ilijaš) – UMJEREN
Ilidža (Ilidža) – UMJEREN
Vogošća (Vogošća) – UMJEREN
Hadžići (Hadžići) – UMJEREN
Saraj Polje (Novi Grad) – ZAGAĐEN
Otoka (Novi Grad) – ZAGAĐEN
Bjelave (Centar) – ZAGAĐEN
Do kraja dana, prema dostupnim online prognostičkim modelima i na osnovu zvanične vremenske prognoze FHMZ-a koja predviđa pojavu prijepodnevne magle i niske oblačnosti sa vjetrom slabog promjenjivog smjera brzine od 1 do 2 m/s sa prisutnosti temperaturne inverzije u jutarnjim i večernjim satima, očekuje se pogoršanje uslova sa značajnijim povećanjem koncentracija zagađujućih materija pri kraju dana, saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
(Vijesti.ba / FENA)