
Osamdesetšestogodišnjak će u proljeće 2025. godine dobiti visoku novčanu kaznu, jer je ispljunuo list koji mu je vjetar nanio u usta. Slučaj je izazvao snažne kritike na račun komunalnih kontrolora.
Roy Marsh (86) iz Skegnessa, na istočnoj obali Engleske, kažnjen je, jer je ispljunuo list koji mu je tokom jakog vjetra uletio u usta. Dva komunalna kontrolora prišla su penzioneru dok je pokušavao ustati i optužila ga da je "pljunuo na tlo".
Incident se dogodio početkom godine, piše britanski Daily Mail. Službenici su Marshu prvobitno izrekli kaznu od oko 285 eura. Nakon žalbenog postupka, iznos je smanjen na 171 euro.
Djed je kaznu platio, ali je postupanje vlasti nazvao "nepotrebnim i potpuno neproporcionalnim". Njegova supruga Anne stala je u njegovu odbranu: "Roy nije pljuvao", naglasila je.
Kćerka Jane Marsh Fitzpatrick objavila je slučaj na Facebooku, optuživši kontrolore da "neprimjereno maltretiraju i zastrašuju starije ljude". Danas sam 86-godišnji Marsh kaže da se "boji izaći iz kuće".
U međuvremenu se gomilaju pritužbe na "brutalne" mjere kontrolora. "Službenici za provođenje propisa idu predaleko", smatra i lokalni političar Adrian Findley. Ne može se očekivati da starije osobe po vjetru trče za otpadom, rekao je za BBC, dodajući da bi u očiglednim nezgodama trebalo biti dovoljno da osoba predmet jednostavno podigne.
Nadležno vijeće okruga East Lindsey branilo je stroge mjere, navodeći da kontrolori "postupaju samo prema osobama koje su zatečene u činjenju ekoloških prekršaja".
U Njemačkoj se, također, prema Zakonu o prekršajima (OWiG), za pljuvanje na javnim mjestima može izreći novčana kazna ukoliko se time prlja javna površina ili se smatra bacanjem otpada (littering).
Mnogi gradovi uvrstili su takve odredbe u svoje lokalne pravilnike o kaznama, prema kojima se pljuvanje na trotoarima ili u javnim prostorima može kazniti opomenom ili novčanom kaznom, na primjer od 20 do 60 eura.
(Vijesti.ba)