
„Danas, u vremenu kada se politika često svodi na brojke bez lica, Vlada Kantona Sarajevo pokazuje suprotno: da iza svake budžetske stavke stoji čovjek i njegov život“, poručio je Uk, naglašavajući da je cilj bio obuhvatiti sve generacije – od rođenja do starosti.
Kanton Sarajevo, kako je istakao, danas je jedini kanton u Federaciji BiH koji bilježi rast broja stanovnika, ali i rast kvaliteta života. „Jedan od pokazatelja snage naše ekonomije jeste i činjenica da je Kanton Sarajevo danas nosilac gotovo 38 posto ukupnih prihoda Federacije BiH“, kazao je premijer.
Posebno je izdvojio podatke o privrednom rastu:
„Također, jedan podatak koji govori o privredi Kantona Sarajevo ukazuje da smo u 2021. godine imali 41.100 registrovanih subjekata u Kantonu Sarajevo, tri godine poslije toga preko 3.000 više registrovanih subjekata, odnosno 43.890.“
Govoreći o demografskoj politici, Uk je naglasio da je Vlada značajno promijenila odnos prema roditeljima, posebno prema majkama.
„Danas, u decembru 25. govorimo o iznosu od 1261 konvertibilne marke za trudnice, odnosno na godišnjem nivou to iznosi 15.100 konvertibilnih maraka. Ne tako davno tu je iznosilo 225 konvertibilnih maraka ili 440 konvertibilnih maraka za zaposlene. Dakle, podigli smo za 440% za nezaposlene ili preko 200% za zaposlene trudnice“, naveo je premijer.
Poseban akcenat stavljen je i na rješavanje problema vrtića.
„Uveli smo subvencije za vrtiće u Kantonu Sarajevo, tako da danas, kada govorimo, ne postoji nijedno dijete koje se nalazi na nekim listama čekanja po pitanju vrtića“, rekao je Uk, podsjećajući da se paralelno grade i novi kapaciteti predškolskih ustanova.
Kada je riječ o obrazovanju, premijer je istakao da su napravljeni iskoraci kakvi nisu zabilježeni decenijama. Osim besplatnih udžbenika i produženih boravaka, uvedene su i mjere koje direktno rasterećuju porodice.
„Ministarstvo saobraćaja uvelo je jednu mjeru, odnosno subvencionira besplatne karte za učenike i osnovnih i srednjih škola“, naglasio je.
Posebna pažnja posvećena je mladima i studentima. Uk je podsjetio da je Vlada Kantona Sarajevo uložila značajna sredstva u Studentski centar, otklanjajući dugogodišnje finansijske probleme.
„Odgovorno tvrdim da je Trojka najbolji prijatelj Studentskog centra i to možemo dokazati i finansijski. Pored redovnih obaveza, Vlada Kantona Sarajevo je od 2021. godine uložila 4,7 miliona konvertibilnih maraka za sanaciju dugova, a dodatnih 2,5 miliona maraka uloženo je u infrastrukturu studentskih domova, posebno u Nedžarićima i na Bjelavama“, rekao je Uk.
Najavio je i nove projekte u oblasti visokog obrazovanja:
„Naši studenti, profesori, ali i svi drugi dobri ljudi, već u narednoj godini će moći koristiti kapacitete univerzitetske biblioteke. Radi se o najvećem infrastrukturnom projektu u visokom obrazovanju od rata. Imat ćemo biblioteku od preko 7.000 kvadratnih metara, u koju je uloženo oko 40 miliona konvertibilnih maraka. Napokon smo dovršili bazen na Fakultetu sporta, koji se gradio više od dvije decenije.“
Govoreći o zdravstvu, Uk je podsjetio da Kanton Sarajevo danas ima najširu listu lijekova u državi.
„Preko 700 lijekova u Kantonu Sarajevo, zahvaljujući između ostalog i naporima našeg ministra Hasanovića, danas su dostupni pacijentima. To je najšira lista lijekova u Bosni i Hercegovini“, istakao je.
Na kraju, premijer je poručio da se rezultati ne mjere samo statistikama, već stvarnim promjenama u životima građana.
„Ovo nije politika slogana, nego politika rada. Kanton Sarajevo danas ima sistem koji prati čovjeka od rođenja do starosti. To nije slučajnost – to je svjesna odluka i odgovornost prema građanima“, zaključio je Uk.
(Vijesti.ba)