01.01.2026 / 14:18 Svijet - Snažan ekonomski rast

Izvoz iz Južne Koreje u 2025. godini premašio 700 milijardi dolara

Izvoz iz Južne Koreje u 2025. godini premašio 700 milijardi dolara
Foto: Ilustracija

Izvoz iz Južne Koreje dosegao je rekordnih 709,7 milijardi američkih dolara u 2025. godini, čime je prvi put premašena granica od 700 milijardi dolara, pokazali su podaci vlade objavljeni u četvrtak.

Ukupan izvoz porastao je 3,8 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je izvoz poluprovodnika skočio za 22,2 posto na godišnjem nivou, dostigavši rekordnih 173,4 milijarde dolara, zahvaljujući snažnom rastu umjetne inteligencije (AI), navodi se u podacima Ministarstva trgovine, industrije i energetike.

Uvoz je u 2025. godini blago pao za 0,02 posto, na 631,7 milijardi dolara, što je rezultiralo najvećim trgovinskim suficitom od 2017. godine, u iznosu od 78 milijardi dolara.

Ministarstvo je rekordni izvoz pripisalo snažnim rezultatima ključnih izvoznih sektora, poput poluprovodnika, automobila i brodogradnje, ali i rastu manjih industrija, uključujući poljoprivredno-ribarske proizvode i kozmetiku.

Izvozna tržišta su se dodatno diverzifikovala. Iako su isporuke prema Sjedinjenim Američkim Državama i Kini smanjene usljed rasta trgovinskog protekcionizma, izvoz prema zemljama ASEAN-a, Latinskoj Americi i Zajednici nezavisnih država (CIS) zabilježio je rast.

Po pojedinačnim proizvodima, izvoz čipova dostigao je rekordnih 173,4 milijarde dolara, uz snažan rast cijena memorijskih čipova zbog kontinuirane potražnje iz AI data-centara.

Izvoz automobila porastao je 1,7 posto na godišnjem nivou, na 72 milijarde dolara, što je također historijski maksimum, uprkos utjecaju američkih carina.

Isporuke prema SAD smanjene su zbog carinskih mjera, dok je izvoz prema Evropskoj uniji i CIS-u porastao, potaknut potražnjom za hibridnim vozilima i polovnim automobilima.

- Ovo postignuće, ostvareno u izazovnim domaćim i međunarodnim okolnostima, odražava snažnu otpornost i potencijal rasta naše ekonomije - izjavio je ministar industrije Kim Jung-kwan.

Dodao je da će vlada raditi na smanjenju rizika za izvoz Južne Koreje, s obzirom na očekivane globalne trgovinske neizvjesnosti tokom ove godine, uključujući planirano povećanje carina u Meksiku, uvođenje karbonskog poreza na granici EU-a te nastavak trgovinskih tenzija između SAD i Kine.

Vlada će ove godine osigurati rekordnih 275 biliona wona u vidu trgovinskog osiguranja te ubrzati transformaciju proizvodnih industrija AI-jem, s ciljem jačanja konkurentnosti korejske ekonomije i održavanja izvoza iznad 700 milijardi dolara i drugu godinu zaredom.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo