
Bračni par Marić iz Pojezne kod Dervente odlučio je unaprijed obilježiti vlastiti odlazak s ovog svijeta. Izgradili su porodičnu grobnicu i na zadušnu večeru pozvali oko 200 zvanica, ali se planirani oproštaj pretvorio u veliko slavlje ispunjeno smijehom, hranom i pićem.
Iako je od tog događaja prošlo dosta vremena, smrt, kako kažu, još ne dolazi. Ipak, oni tvrde da su spremni i da su je jednostavno – preduhitrili. Dragan kroz osmijeh objašnjava kako je gostima poručio da se vesele, jedu i piju, bez teških misli i žalosti.
Marići ističu da ne razmišljaju opsesivno o smrti, ali da žele da sve bude spremno kada za to dođe vrijeme. Posebnu pažnju posvetili su kvaliteti grobnice, koja se nalazi na seoskom groblju, svega pedesetak metara od njihove kuće. Svakog jutra, kada ustanu, prvi pogled im pada upravo na njihovu buduću "vječnu kuću".
- Pošto nemamo nikoga, nemamo djece, nemamo ništa, pa sam zato i uradio. Jer to sam odradio, to sam uvijek zamišljao kad umrem da mi ne bi išla zemlja u oči ili blato - kaže Dragan.
Ni Draganu ni Dragici to ne djeluje strašno ili neobično. Naprotiv, kažu da su se s tom idejom s vremenom potpuno pomirili. Dragica priznaje da joj je osjećaj sasvim prirodan, iako mnogi oko nje ne mogu razumjeti takav stav. Dragan dodaje da su se na ovaj korak odlučili jer nemaju djece i jer je oduvijek želio dostojanstveno počivalište.
- Normalan osjećaj. Neki kažu joj kako možete, ja to ne bih mogla. Ne znam, meni je to sasvim normalno - priča Dragica.
I dok su simbolično "proslavili" vlastitu smrt, Marići svakodnevno slave život – i to kroz svoju ljubav. Njihovi razgovori puni su nježnosti i humora, a jasno poručuju da jedno drugom predstavljaju sve što imaju, prenosi ATV.
U braku su već 25 godina. Dragica je Draganu treća supruga, a fotografije njegovih prethodnih brakova i danas se nalaze u dnevnoj sobi i u njegovoj autobiografskoj knjizi. Dragici to, kako kaže, nimalo ne smeta – uz osmijeh dodaje da je ona, bez dileme, posljednja.
(Vijesti.ba)