05.01.2026 / 17:30 BiH - BiHAMK

Upozorenje vozačima: Zbog snijega na trotoarima, pješaci hodaju kolovozom

Upozorenje vozačima: Zbog snijega na trotoarima, pješaci hodaju kolovozom
Foto: Ilustracija
Prema informacijama kojima raspolaže Informativni centar BiHAMK-a, ukinute su sve zabrane, ali se teretnim vozilima s prikolicom i dalje preporučuje korištenje lanaca na snijegom prekrivenim cestama. Zbog težine snijega česte su prijave oborenih stabala na kolovoz.

Poseban oprez savjetuje se vozačima zbog kretanja pješaka kolovozom, jer su trotoari i dalje prekriveni većom količinom snijega, kao i zbog snijega koji pada s krovova.

Zbog najavljene ledene kiše, iz BIHAMK-a apeluju da vozači budu posebno oprezni i da na put ne kreću bez propisane zimske opreme.

Zbog zimskih uslova za vožnju u Republici Hrvatskoj, na graničnom prijelazu Izačić na snazi je zabrana saobraćanja za teretna vozila sa prikolicom i šlepere.

Duge su kolone putničkih vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prijelazima: Izačić, Hadžin Potok, Velika Kladuša, Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica, Gradina, Gradiška, Brod, Orašje, Brčko i Svilaj.

Na ostalim graničnim prijelazima povremeno se pojačava promet putničkih vozila, ali za sada protiče uz zadržavanja do 30 minuta.

Zbog registracije putnika po novom sistemu izlaska i ulaska u zemlje Evropske unije (EES, Entry/Exit System), moguća su duža zadržavanja na graničnim prelazima.

Granični prijelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone. Od 2. 12. 2025. godine granični prijelaz Karakaj je otvoren za sve kategorije vozila.

Na graničnom prijelazu Šepak zabranjen je saobraćaj za sva teretna vozila.

Na magistralnoj cesti Jablanica-Blidinje dozvoljen je saobraćaj za vozila do 3,5 tone, dok je za vozila iznad 3,5 t saobraćaj i dalje obustavljen.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo