
Pirc Musar je tom prilikom pozvala građane da izađu na izbore te upozorila na opasnost od dezinformacija i manipulacija tokom predizborne kampanje, uključujući i one koje dolaze iz inostranstva.
– Izbori su praznik demokratije i prilika da razmislimo kakvo društvo želimo graditi i kakvu budućnost želimo – poručila je slovenska predsjednica, naglašavajući da će posebno voditi računa o poštenom izbornom procesu.
Također je pozvala političke aktere na kulturu dijaloga, uvažavanje različitosti te odgovornu i tolerantnu komunikaciju tokom kampanje. Kao datum početka izbornog procesa odredila je 12. januar, dok će zvanična izborna kampanja početi mjesec dana prije izborne sedmice.
Građani Slovenije će od naredne sedmice moći dati svoj potpis podrške izbornim listama, a svi politički subjekti koji žele učestvovati u izborima moraju predati kandidature prije početka zvanične kampanje.
Ovogodišnji parlamentarni izbori bit će deseti u historiji nezavisne Slovenije. Prvi izbori za Državni zbor održani su 1992. godine. Posljednji parlamentarni izbori, održani 24. aprila 2022. godine, bili su redovni prvi put nakon 2008. godine, dok su izbori 2011., 2014. i 2018. godine održani prijevremeno.
(Vijesti.ba)