Guerra, koji je zastupnik u Nacionalnoj skupštini Venezuele, govorio je o ranim satima 3. januara kada su američke snage pokrenule vojnu operaciju.
Prema njegovim riječima, oko 02:00 sata čula se prva eksplozija projektila, a zatim i nova detonacija u Karakasu. U tom trenutku je počeo pokušavati da stupi u kontakt s ocem putem telefona.
Maduro Guerra je rekao da je vidio da je njegov poziv registrovan, ali da je veza prekinuta bez odgovora. U trenucima nakon početnih eksplozija nisu znali gdje se predsjednik nalazi ni šta mu se tačno dogodilo.
On je naglasio da se, po njegovom mišljenju, radi o otvorenoj agresiji.
„Ovo je vojna invazija. Međunarodni ugovori su zanemareni, a međunarodno pravo je narušeno. Šef države i njegova supruga, koji imaju imunitet prema međunarodnom pravu, su oteti. Zahtijevamo njihovo hitno oslobađanje i povratak u domovinu“, poručio je Maduro Guerra.
Zvanični podaci venecuelanskog Ministarstva unutrašnjih poslova navode da je u američkim napadima poginulo oko 100 ljudi, dok je veliki broj ranjenih.
(Vijesti.ba)