23.01.2026 / 17:36 Politika - Vladavina prava

Zvizdić: Još jedna pobjeda pravne države u Bosni i Hercegovini

Zvizdić: Još jedna pobjeda pravne države u Bosni i Hercegovini
Foto: Arhiv

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić saopćio je da je Ustavni sud BiH danas prihvatio apelaciju 11 poslanika Trojke u Predstavničkom domu PSBiH (kao i ostalih podnosilaca apelacije) i odlučio da je Vlada RS koju je predvodio Savo Minić neustavna, zbog činjenice da je mandatara za sastav Vlade RS predložio Milorad Dodik koji u tom trenutku nije mogao obavljati dužnost predsjednika bh. entiteta RS.

- Ustavni sud BiH je, nedvosmisleno, u meritumu potvrdio neustavnost Vlade RS imenovane suprotno odlukama Suda BiH i CIK-a BiH. I što je najvažnije, Ustavni sud BiH nije samo deklaratorno proglasio Vladu Save Minića neustavnom. Ustavni sud BiH je poništio i pravne posljedice koje je proizveo rad takve Vlade - naveo je Zvizdić na Facebooku.

Dodao je da to znači da su sve odluke Vlade RS donesene u periodu od 2. septembra 2025. godine do 18. januara 2026. godine neustavne i nezakonite.

- To, sa aspekta krivične odgovornosti, predstavlja značajan problem za one koji su učestvovali u donošenju takvih odluka, a građani bh. entiteta RS će konačno imati priliku da vide u kakvu pravnu anarhiju ih je dovela secesionistička, antiustavna i radikalna politika Milorada Dodika.

Ovo je još jedna pobjeda pravne države i vladavine prava u Bosni i Hercegovini - istaknuo je Zvizdić.

(Vijesti.ba/Fena)

Izdvajamo