28.01.2026 / 14:30 BiH - Poruka Trivić i Dodiku

Udruženja žrtava: Negiranje zločina nije sloboda govora

Udruženja žrtava: Negiranje zločina nije sloboda govora
Foto: BL portal
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa osudili su napade predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika i predsjednice Narodnog fronta Jelene Trivić na sudske presude kojima se sankcionira negiranje i veličanje ratnih zločina, navodeći kako oni predstavljaju napad na istinu, pravdu i dostojanstvo žrtava.

"Presude za genocid i ratne zločine nisu politički stav – one su pravosnažne sudske činjenice. Njihovo javno osporavanje i relativizacija od strane visokih političkih funkcionera predstavljaju direktan pritisak na pravosuđe i šalju poruku da su žrtve nevažne. Takvi istupi dodatno produbljuju društvene podjele i nanose novu bol preživjelima i porodicama ubijenih", naveli su iz udruženja.

Negiranje zločina, poručuju, nije sloboda govora, već je to nastavak nasilja nad žrtvama.

Za Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, dodaju, ovakvi javni istupi trebaju predstavljati osnov za postupanje u skladu s Krivičnim zakonom BiH, naročito u dijelu koji se odnosi na:

  • javno odobravanje, poricanje ili grubo umanjivanje genocida i ratnih zločina utvrđenih pravosnažnim presudama,
  • poticanje nacionalne, vjerske ili etničke mržnje i netrpeljivosti,
  • vršenje nedopuštenog pritiska na pravosudne institucije.

Pozivaju Tužilaštvo BiH da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, ispita navedene istupe i osigura jednaku primjenu zakona, bez obzira na političku funkciju ili javni utjecaj pojedinaca.

Poštivanje sudskih presuda, dodaju, temelj je pravne države.

"Pravda za žrtve je zakonska i moralna obaveza", zaključili su iz udruženja.

Podsjetimo, Jelena Trivić branila je osuđenog Miodraga Malića zbog veličanja ratnih zločinaca, koji je proglašen krivim što je 2. novembra 2022. na skupu opozicionih stranaka u Banjoj Luci izašao na binu držeći fotografije bivšeg komandanta VRS Ratka Mladića i bivšeg predsjednika RS Radovana Karadžića, a predsjednik SNSD-a Milorad Dodik nazvao je presudu skandaloznom, ali i naveo kako sutkinja Suda Bosne i Hercegovine Sena Uzunović "ima ratni poriv" te da je to "žena koja je ratovala na drugoj strani" i da je donijela "sramnu presudu".

(Vijesti.ba)

Izdvajamo