Njemački general upozorio je da će Vladimir Putin Evropi učiniti “stvari koje trenutno ne možemo ni zamisliti”.
General-major Wolf-Jürgen Stahl, predsjednik Savezne akademije za sigurnosnu politiku, tvrdi da se Njemačka već suočava s ruskim kibernetičkim napadima, ali strahuje da bi Putin mogao pojačati napade širom Evrope, pa čak i poslati kopnene trupe.
U svom obraćanju kritikovao je i Donalda Trumpa.
Stahl je izrazio uvjerenje da će Putin upotrijebiti vojnu silu ako mu se ukaže prilika. “Kada vidim kako je Putin do sada djelovao i način na koji je, prema mojoj procjeni, u misiji protiv Zapada, onda nema sumnje hoće li upotrijebiti vojna sredstva. Ako dobije priliku, upotrijebit će ih”, rekao je.
Izrazio je zabrinutost zbog moguće reakcije evropskih lidera u slučaju da Rusija napadne teritorij NATO-a, tvrdeći da je liberalni demokratski poredak ugrožen.
“Ljudi će odmah reći: ‘Uh, uopće se ne moramo boriti. Moramo to riješiti diplomatski. Ne možemo to riješiti vojno’”, predviđa Stahl.
“Ne znam kakve bi se rasprave i kakve bi se struje mogle ovdje u Njemačkoj osloboditi. Imam određenu zabrinutost zbog toga.”
Dodao je da bi se NATO u takvoj situaciji morao suočiti s ključnim pitanjem: “Ako ruski vojnici okupiraju teritorij NATO-a, onda NATO mora reći: ‘Kako ćemo ih izbaciti da se teritorij vrati NATO-u, ne samo de jure nego i de facto?’”
“Svijet se raspada po šavovima. Turbulentan je. Surov je. Vlada bezakonje, stanje nereda... Hitno moramo raditi na jačanju naših temelja”, poručio je.
Njemački vojni zapovjednik oštro je kritikovao Donalda Trumpa, nazvavši ga “egomanijakalnim, narcisoidnim, nestabilnim pregovaračem s autoritarnim sklonostima”.
Uprkos tome, Stahl je rekao da je i dalje uvjeren kako će SAD pružiti svoj “nuklearni kišobran” Evropi, čak i ako povuče dio kopnenih snaga s kontinenta.
“Moj najveći intelektualni izazov je predsjednik”, priznao je Stahl. “Vidio sam na Sigurnosnoj konferenciji u Minhenu da nisam jedini koji ima poteškoća; imaju ih i Amerikanci. Imaju nestabilnog predsjednika.”
Dodao je da mu je teško kada svi poručuju da ostaju u Evropi jer je stabilna Evropa vitalni interes za SAD, a zatim se suoče s ovakvim predsjednikom. Stahl je naveo da su četiri ključna stuba njemačke sigurnosti – EU, NATO, nacionalna ekonomska snaga i društvena kohezija – pod velikim pritiskom.
Stahlove izjave dolaze u trenutku kada Rusija nastavlja invaziju na Ukrajinu, nakon što su mirovni pregovori uz posredovanje SAD-a propali za manje od dva sata.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je nepravedno što Donald Trump vrši veći pritisak na njegovu zemlju nego na Rusiju.
Drugi dan pregovora završen je u srijedu, ali nijedna strana nije nagovijestila da su bliže okončanju najsmrtonosnijeg evropskog sukoba od Drugog svjetskog rata.
Prema riječima šefa ruske delegacije Vladimira Medinskog, razgovori su trajali samo dva sata, znatno kraće od šestosatnog sastanka održanog dan ranije. Nijedna strana nije detaljno objasnila o čemu se razgovaralo niti da li je postignut dogovor, ali obje su poručile da su razgovori bili teški.
Trump je u ponedjeljak izvršio pritisak na Ukrajinu da postigne dogovor, poručivši da “bolje da brzo sjednu za sto”.
Međutim, Zelenski je u izjavi za Axios rekao da je “nepravedno” što se Ukrajina, a ne Rusija, suočava s većim pritiskom, dodajući da se trajni mir ne može postići ako se “pobjeda” jednostavno prepusti Moskvi. “Nadam se da je to samo njegova taktika, a ne odluka”, rekao je Zelenski.
Ukrajinski predsjednik je kasno u utorak poručio da je spreman “brzo” krenuti ka dogovoru, ali je doveo u pitanje da li je Rusija ozbiljna kada je riječ o miru.
SAD se zalaže za okončanje rata koji traje skoro četiri godine, ali do sada nije uspio posredovati u kompromisu između Moskve i Kijeva o ključnom pitanju teritorije.
(Vijesti.ba)