25.02.2026 / 09:00 Svijet - Washington

Trump odluku Vrhovnog suda o carinama nazvao "nesretnom"

Trump odluku Vrhovnog suda o carinama nazvao "nesretnom"
Donald Trump

Američki predsjednik Donald Trump jučer je u obraćanju o stanju nacije oštro kritikovao presudu Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država (SAD) kojom su osporene njegove carine.

Prošle sedmice najviši sud poništio je Trumpove ključne carinske politike, uvedene na osnovu vanrednog zakona bez odobrenja Kongresa, što predstavlja poraz za predsjednika i ostavlja globalne trgovinske partnere u nastojanju da shvate moguće posljedice.

Jučer je, u prisustvu četvero sudija Vrhovnog suda, Trump odluku donesenu sa šest glasova prema tri, nazvao "nesretnom" i "razočaravajućom".

Ubrzo nakon objave presude, Trump je najavio da će uvesti globalne carine od 10 posto na uvoz u SAD, pozivajući se na drugu pravnu osnovu. U subotu, 21. februara, kazao je da će carine povećati na 15 posto.

U jučerašnjem obraćanju predsjednik je istakao nove globalne carine uvedene na osnovu Odjeljka 122 Zakona o trgovini iz 1974. godine.

- One su malo složenije, ali su vjerovatno i bolje, vode ka rješenju koje će biti još snažnije nego ranije - rekao je Trump, dodajući da neće biti potrebno djelovanje Kongresa.

Zakon o trgovini predsjedniku daje ovlaštenje da uvede privremene trgovinske mjere zbog rješavanja problema platnog bilansa u trajanju do 150 dana. Nakon tog perioda, mjere bi morale dobiti odobrenje Kongresa.

Republikanci predvođeni Trumpom imaju tijesnu većinu u oba doma Kongresa. Mnogi među njima mogli bi željeti izbjeći moguće glasanje o carinama uoči ključnih izbora na polovini mandata, zakazanih za novembar, prenosi DPA.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo