
Događaj su u okviru obilježavanja Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine organizirali Muftijstvo goraždansko i Vlada Bosanskopodirnjskog kantona (BPK) Goražde, a počast heroju odbrane BiH odali su prijatelji i saborci te predstavnici vjerskog i javnog života.
Zaim Bešović ostat će upamćen kao vrhunski pilot bivše JNA, koji je dva puta proglašen herojem mira, nakon dramatičnih situacija u letu. Jednom prilikom mu je otpao poklopac kabine, a drugi put je ptica uletjela u motor i zaustavila ga, ali je i tada uspio sigurno prizemljiti avion.
Početkom agresije na BiH učestvovao je u organizaciji i opremanju nekoliko jedinica ARBiH, sa komandantom Zaimom Imamovićem u aprilu 1992. godine postrojava Prvu drinsku udarnu, a u augustu iste godine bio je na čelu Prve fočanske brigade s kojom je prošao sva ratišta, od rodnog Tjentišta, preko Zelengore, Rogoja, Grepka, Treskavice, Igmana i Bjelašnice do srednje Bosne.
Bešović je bio poznat i kao planinar, pjesnik, ekolog i vječiti zaljubljenik u Zelengoru i druge fočanske i bosanske planine.
Preminuo je 1. marta 2022. godine na Dan nezavisnosti BiH.
(Vijesti.ba / FENA)