03.03.2026 / 19:20 Svijet - Washington

Merz stigao u Bijelu kuću, na stolu samo jedna tema

Merz stigao u Bijelu kuću, na stolu samo jedna tema
Njemački kancelar Friedrich Merz boravi u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) gdje će se drugi put sastati s predsjednikom Donaldom Trumpom. Očekuje se da će rat u Iranu dominirati dnevnim redom razgovora.

Merz je prve javne komentare o američko-izraelskom napadu na Iran iznio u nedjelju, 1. marta. U kratkoj izjavi upozorio je da napadi nose značajne rizike, ali nije želio govoriti o mogućem kršenju međunarodnog prava, prenosi DW.

U međuvremenu, kako prenosi DPA, iz njemačke parlamentarne grupe Zeleni pozvali su kancelara da od američkog predsjednika zatraži pojašnjenje o narednim koracima nakon napada na Iran.

- Koja je sada strategija? Šta budućnost donosi ljudima na Bliskom istoku? - upitala je predsjednica parlamentarne grupe Zelenih Britta Hasselmann.

Dodala je da se mora razgovarati i o budućnosti međunarodnog prava i zajedničkih standarda međunarodne zajednice.

- Mi kao Evropljani moramo jasno staviti do znanja Trumpovoj administraciji da je u našem interesu da u međunarodnoj zajednici zajedno stojimo iza poretka zasnovanog na pravilima, vladavini prava, demokratiji i međunarodnom pravu i ubuduće - naglasila je zastupnica.

Hasselmann je kazala da američko-izraelski napad na Teheran "nije imao mandat po međunarodnom pravu".

Po njenim riječima, ne može se pretpostaviti da je postojao dovoljan osnov da se napad okarakterizira kao samoodbrana.

- Mora se pretpostaviti da nije obuhvaćen međunarodnim pravom - ustvrdila je.

Hasselmann također očekuje da Merz s Trumpom razgovara i o ratu u Ukrajini, ukazujući na neuspjele mirovne pregovore.

Kako je navela, ruski predsjednik Vladimir Putin mogao bi odmah okončati rat ukoliko bi zaustavio kampanju bombardovanja.

(Vijesti.ba / Fena)

Izdvajamo