10.03.2026 / 09:29 Fudbal - 2. Bundesliga

Navijač u Njemačkoj isključio VAR monitor iz struje i spriječio provjeru sporne situacije

Navijač u Njemačkoj isključio VAR monitor iz struje i spriječio provjeru sporne situacije
Foto: X
Sudac utakmice 2. Bundeslige u Münsteru nije bio u stanju pregledati situaciju na VAR monitoru, jer on - nije radio.

U jednoj od najbizarnijih scena ove sezone u evropskom fudbalu, utakmica druge Bundeslige između Preussen Münstera i Herthe BSC-a nakratko je pretvorena u haos zbog nevjerovatnog incidenta s VAR tehnologijom.

Tokom završnice prvog poluvremena sudac Felix Bickel otišao je do VAR monitora uz aut-liniju kako bi provjerio potencijalni penal, ali na ekranu ga je dočekao potpuno crn zaslon.

Problem je nastao nakon starta Nikosa Koulisa nad Michaelom Cuisanceom u kaznenom prostoru domaćina. Dok je sudac čekao da se monitor uključi, ubrzo je postalo jasno da tehnologija ne radi.

Nakon otprilike minute čekanja Bickel nije mogao sam pogledati snimku, pa je konačnu odluku prepustio VAR sutkinji Katrin Rafalski. Na njezinu preporuku dosuđen je penal za Herthu, a Fabian Reese ga je realizovao za vodstvo gostiju 1:0 na poluvremenu.



Nakon utakmice, koju je Hertha na kraju dobila 2:1, Preussen Münster objavio je službeno saopćenje u kojem je potvrdio kako je incident bio namjeran. Prema klubu, maskirani navijač iz aktivnog dijela tribine neovlašteno je ušao uz teren i fizički isključio tehničku opremu VAR sistema iz struje, čime je privremeno onemogućio pregledavanje snimke.

Klub je osudio događaj i najavio da će učiniti sve kako bi identifikovao počinitelja. Također je istaknuto da je riječ o planiranom protestu protiv VAR-a, što je postalo jasno kada je na tribini ubrzo razvijen transparent s porukom: "Pull the plug on VAR", prenosi Gol.

Incident je dodatno rasplamsao raspravu o upotrebi tehnologije u njemačkom fudbalu te otvorio ozbiljna pitanja o sigurnosti na stadionima.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo