27.03.2026 / 20:00 Politika - Uskoro pravni rasplet

Formira li VSTV-e BiH zbog Dodika predmet protiv banjalučkog suda?!

Formira li VSTV-e BiH zbog Dodika predmet protiv banjalučkog suda?!
Ilustracija / Vijesti.ba

Osnovni sud u Banjoj Luci tvrdi da je još 19. marta odgovorio na zahtjev Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) Bosne i Hercegovine u vezi s brisanjem Milorada Dodika iz registra političkih organizacija, ali taj odgovor još nije stigao u Sarajevo.

Iz VSTS-a navode da su sredinom mjeseca zatražili informacije te da odgovor očekuju narednih dana, s obzirom na to da se dostava vrši poštom.

"Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine je dopisom zatražilo informacije od Osnovnog suda u Banjoj Luci. Odgovor još nije zaprimljen. Imajući u vidu da se pismena dostavljaju putem pošte, očekujemo da će odgovor biti zaprimljen u narednim danima", potvrdili su za "Glas Srpske" u VSTS-u Bosne i Hercegovine.

Cijeli slučaj izazvao je burne reakcije u entietu Republika Srpska, gdje zvaničnici i dio pravne javnosti tvrde da se radi o presedanu i pritisku na pravosuđe. Pojedini mediji objavili su i da je Kancelarija disciplinskog tužioca pri VSTS-u Bosne i Hercegovine formirala predmet protiv sudija banjalučkog suda što do sada nije zvanično potvrđeno.

Podsjećamo, Sud Bosne i Hercegovine je prošle godine osudio Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Nakon presude, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine utvrdila je prestanak njegovog mandata, a potom je zatraženo i njegovo brisanje kao predsjednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Međutim, Osnovni sud u Banjoj Luci je još u decembru odlučio da Dodik ostaje na čelu SNSD-a, obrazlažući "da se zakonske odredbe o brisanju odnose na političke stranke, a ne na pojedince unutar njih".

Slučaj i dalje ostaje otvoren, dok se čeka zvaničan odgovor koji bi mogao dodatno rasvijetliti pravni rasplet.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo