28.03.2026 / 06:29 Svijet - Američki državni sekretar

Rubio optužio Zelenskog da laže: "Žalosno je to što je izgovorio"

Rubio optužio Zelenskog da laže: "Žalosno je to što je izgovorio"
Foto: Ilustracija
Američki državni sekretar Marco Rubio jučer je optužio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da je "lagao" kad je rekao da je SAD uvjetovao svoje sigurnosne garancije Kijevu prepuštanjem dijela teritorija Rusiji.

"To je laž", rekao je američki šef diplomatije novinarima nakon sastanka G7 u okolici Pariza, prenosi HINA.

"Vidio sam da je Zelenski to rekao i žalosno je što je to izgovorio jer zna da to nije istina", dodao je Rubio. Pregovori o okončanju četverogodišnjeg rata su i dalje u slijepoj ulici, podsjeća France Presse.

Zelenski je ranije za Reuters rekao da su Sjedinjene Države ponudile svoje sigurnosne garancije potrebne za mirovni sporazum u Ukrajini pod uslovom da Kijev prepusti istočnu regiju Donbas Rusiji.

Tu je izjavu pozdravio posebni ruski izaslanik Kiril Dmitrijev, kazavši da joj se Moskva "ne može ne radovati".

"Rekao je važnu stvar... napokon je shvatio da je stav SAD-a takav da će podržati sigurnosne garancije samo ako Ukrajina napusti Donbas", kazao je Rus.

Regija Donbas sastoji se od oblasti Luhansk i Doneck. Prema podacima Instituta za proučavanje rata (ISW), Rusija gotovo u potpunosti kontrolira Luhansku te oko 75 posto Donecke oblasti.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo