
- Ovo je historijska prilika. Razumijemo da radimo protiv decenija historije i složenosti koje su nas dovele do ovog jedinstvenog trenutka i prilike ovdje - rekao je Rubio u State Departmentu dok je dočekivao ambasadore dvije zemlje.
- Nada je da danas možemo definirati okvir na kojem se može razviti trenutni i trajni mir - dodao je.
Ali proiranski Hezbollah, koji se bori protiv izraelskih snaga na jugu Libana, pozvao je na prekid pregovora prije nego što su i počeli, opisujući ih kao „uzaludne“.
Izraelska vojska upozorila je u utorak da očekuje porast napada Hezbollaha usmjerenih na sjever zemlje dok se pregovori održavaju.
Liban je uvučen u regionalni rat protiv Irana 2. marta nakon što je Hezbollah napao Izrael.
Od tada su izraelski napadi, uključujući izuzetno težak napad na Bejrut 8. aprila, ubili više od 2.000 ljudi i raselili više od milion, uprkos međunarodnim pozivima na prekid vatre.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u subotu da "želimo demontiranje oružja Hezbolaha i želimo pravi mirovni sporazum koji će trajati generacijama".
Sa libanske strane, predsjednik Joseph Aoun rekao je u ponedjeljak da se nada da će razgovori u Washingtonu rezultirati "sporazumom... o prekidu vatre u Libanu, s ciljem početka direktnih pregovora između Libana i Izraela".
Administracija predsjednika Donalda Trumpa insistira na razoružanju Hezbolaha, ali i na poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Libana, uz istovremeno podržavanje prava Izraela - stavova koje je teško pomiriti.
Bivši izraelski zvaničnik odbrane rekao je novinarima pod uslovom anonimnosti u ponedjeljak da bi trebalo "mnogo mašte i optimizma da se pomisli" da se problemi između Izraela i Libana mogu riješiti u utorak u Washingtonu, dodajući da su "očekivanja niska".
(Vijesti.ba/FENA)