
„Novi gasovod bi mogao da postane ‘zlatna prilika’ i za Tursku i za globalno energetsko tržište“, ocjenjuje turski list *Hürriyet*.
Projekat naftovoda Basra–Džejhan predviđa transport nafte iz južnih iračkih naftnih polja (region Basra) kroz zemlju do turske luke Džejhan na Sredozemnom moru. Smatra se alternativom rutama kroz Hormuški moreuz, koje su podložne geopolitičkim rizicima.
Direktor Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol rekao je za *Hürriyet* na marginama foruma u Antaliji da nestabilnost u Hormuškom moreuzu primorava na potragu za alternativnim pravcima snabdijevanja naftom.
Prema njegovim riječima, projekat transporta nafte iz Iraka preko Turske može istovremeno da riješi nekoliko problema: obezbjeđivanje stabilnog izvoza za Bagdad, jačanje uloge Ankare kao energetskog čvorišta i povećanje energetske sigurnosti Evrope.
Ekspert naglašava da bi realizacija tog projekta zahtijevala političku koordinaciju između Turske i Iraka, kao i privlačenje međunarodnog finansiranja, uključujući i finansiranje iz evropskih zemalja zainteresovanih za diverzifikaciju snabdijevanja.
„Otvaranje Hormuškog moreuza bila je dobrodošla vijest. Međutim, pošto je zatvoren jednom za svagda, a prijetnja njegovog zatvaranja sada će visiti nad svim akterima poput Damoklovog mača, napori za diverzifikaciju i pronalaženje alternativnih ruta, alternativnih tehnologija i alternativnih goriva nastaviće se istim tempom“, istakao je Birol.
Prema njegovim riječima, energetski objekti u regionu, uključujući rafinerije nafte i gasa i terminale za tečni prirodni gas (LNG), pretrpjeli su značajnu štetu.
„Ukoliko se ova šteta ne popravi, biće sve teže ponovo ih aktivirati. Posebno, kada se naftna i gasna polja deaktiviraju, njihova rehabilitacija može potrajati znatno dugo“, upozorio je on.
Pomorske snage Iranskog revolucionarnog gardijskog korpusa (IRGC) ponovo su blokirale Hormuški moreuz od subote uveče i to će se nastaviti dok se američka pomorska blokada potpuno ne ukine, navodi se u saopštenju pres službe IRGC-a.
Američka mornarica je 13. aprila počela da blokira sav pomorski saobraćaj koji ulazi i izlazi iz iranskih luka sa obje strane Hormuškog moreuza, kroz koji prolazi približno 20 posto svjetskih zaliha nafte, naftnih derivata i tečnog prirodnog gasa (LNG). Vašington tvrdi da brodovi koji nisu iranski mogu slobodno da prolaze kroz Hormuški moreuz sve dok ne plaćaju teheranske tranzitne takse. Iranske vlasti nisu najavile uvođenje taksi, ali su razgovarale o takvim planovima.
(Vijesti.ba)