
Godišnja konferencija Hrvatskog narodnog vijeća (HNV) BiH pod nazivom "Bosna i Hercegovina na europskom putu" održava se danas u Sarajevu.
Predsjednik HNV-a BiH Stipe Prlić je izjavio novinarima da je HNV BiH, iako je osnovan u ratnom periodu, u najtežim prilikama za Bosnu i Hercegovinu u njenoj novijoj povijesti, od samog početka nosio ideju da je BiH moguća, da je BiH zajednička domovina svih naroda i građana koji u njoj žive.
- Isto tako, u tom turbulentnom vremenu, HNV je zastupao ideju suživota, jednakopravnosti i cjelovitosti BiH. I danas HNV se nije odmakao od te platforme. Nažalost, i dalje se moramo boriti za te ideje koje promovira HNV BiH - kazao je Prlić.
Dodao je da se ovo što zagovaraju lideri SNSD-a i HDZ-a BiH Milorad Dodik i Dragan Čović ne uklapa u njihove poglede na uređenje BiH, pa i pristup Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
- Oni sve rade da BiH ne uđe u evropske i atlantske integracije. Iako se zaklinju u Evropu, zaklinju se vjerovatno radi novaca koji BiH dobija ili treba dobiti od Evrope i dogovore se kako će podijeliti te novce, a u svemu drugom se ne slažu niti žele Evropsku uniju, ni evropske principe življenja - kazao je Prlić.
Dopredsjednik HNV-a BiH Ivo Komšić je podsjetio da je HNV formiran prije više od 30 godina, te da su tada usvojili Rezoluciju u kojoj su dali jedno trajno održivo rješenje za BiH kao državu.
- Dali smo model uređenja međunacionalnih odnosa, odnosno dali smo rješenje kako trebaju naši narodi, formirani kao nacionalnosti i građani ove države, da se odnose prema državi Bosni i Hercegovini, odnosno kakav je to odnos država-nacija. Kad pogledamo današnju političku situaciju, vidimo da se ti problemi stalno stavljaju na dnevni red, kao da ne postoji rješenje i svako u skladu sa svojom politikom, posebno ove nacionalističke stranke koje su na vlasti, pokušavaju dati rješenja. Ona su potpuno u suprotnosti s onim što smo mi prije 30 i nešto godina usvojili - kazao je Komšić.
Po njegovim riječima, vrijednosti za koje su se zalagali prije 30 godina, za koje se zalažu i danas, će biti lakše ostvarive, primjenjive ulaskom BiH u Evropsku uniju.
- Ako se otvore pregovori sa Evropskom unijom, neće biti teško riješiti mnoga poglavlja. Međutim, kad dođe poglavlje o pravosuđu, kad dođe poglavlje o uređenju države, tada će nastati problemi. Bosna i Hercegovina sa dva entiteta ne može biti članica Evropske unije. Oni to znaju i zato opstruiraju ovaj put ka Evropskoj uniji. Oni ne žele uopće da se to stavi na dnevni red. A to Evropa, kad stavi na dnevni red, ona će to morati riješiti - smatra Komšić.
Dopredsjednik HNV-a BiH Ivo Marković je kazao da je Hrvatsko narodno vijeće odigralo veliku ulogu u definiranju BiH i očuvanju države BiH, i u okviru te Bosne i Hercegovine interesa hrvatskog naroda.
Dodao je da HNV ima šansu i danas doprinijeti zbivanjima u uređenju države Bosne i Hercegovine i integraciji BiH u Evropu.
Po njegovim riječima, potpuno je jasno da je jedini put Bosne i Hercegovine integracija u Evropu.
- Ne radi se ovdje nikako, prije svega, o ekonomiji, nego se radi o organizaciji društva. Evropa je najkvalitetnija organizacija društva zasnovana na ljudskim pravima što danas postoji u svijetu - kazao je Marković.
Dodao je da je zadaća Hrvatskog narodnog vijeća i svih odgovornih ljudi u BiH da "lome, probijaju ove smetnje koje prave nacionalističke stranke, da otvaramo perspektivu integracije BiH u Evropu".
- Današnja konferencija je upravo na tome zasnovana. Svi moramo biti angažirani na tome da se BiH otvori put integracija u Evropsku uniju - kazao je Marković.
(Vijesti.ba / FENA)