
Njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je u subotu da Evropa želi raditi na očuvanju funkcionalnosti NATO saveza, uprkos nesuglasicama sa Sjedinjenim Američkim Državama koje je dodatno produbio rat u Iranu.
Napetosti između administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa i evropskih partnera unutar NATO-a otvorile su pitanja o budućnosti Alijanse.
Odnosi su već bili zategnuti nakon američkih kritika upućenih Evropi zbog izdvajanja za odbranu i pitanja poput imigracione politike, a dodatno su pogoršani nakon što su Njemačka i druge evropske zemlje odbile podržati američko-izraelski rat protiv Irana, koji je počeo krajem februara.
„Zaista smo spremni učiniti sve kako bismo ovaj savez održali živim i u budućnosti“, rekao je Merz na konferenciji za novinare sa švedskim premijerom Ulfom Kristerssonom.
Dodao je da su Švedska i Finska ojačale evropski stub NATO-a.
„Znamo da postoje određene razlike. Svjesni smo izazova s kojima se svi suočavamo, ali naš krajnji cilj je okončati ovaj sukob i osigurati da Iran ne bude u mogućnosti proizvoditi nuklearno oružje“, rekao je Merz.
„To je zajednički cilj Amerike i Evrope.“
Trump je prethodno izdvojio Njemačku kao jednu od glavnih meta kritika. Nakon što je Merz prošlog mjeseca izjavio da Iran „ponižava“ SAD, Trump je odgovorio naredbom o povlačenju 5.000 američkih vojnika te otkazivanjem planiranog raspoređivanja projektila dugog dometa Tomahawk.
Merz je istakao da glavno pitanje nije broj vojnika, već „jedinstvo ciljeva“, te da je i u interesu SAD imati snažnu evropsku komponentu unutar NATO-a.
„I dalje smo zainteresovani, i veoma zainteresovani, da američka vojska i američka vojna podrška ostanu na našoj strani“, rekao je njemački kancelar.
Nakon višedecenijskog zanemarivanja, evropske zemlje, uključujući Njemačku, ulažu milijarde eura u obnovu svojih vojnih kapaciteta zbog, kako je Merz ranije naveo, rastuće prijetnje iz Rusije.
Govoreći dok je ruski predsjednik Vladimir Putin prisustvovao paradi u Moskvi povodom obilježavanja pobjede Sovjetskog Saveza nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu, Merz je kazao da je razočaran odlukom slovačkog premijera Roberta Fica da prisustvuje događaju u Moskvi.
Ipak, iako je Fico doputovao u Moskvu, prema navodima medija nije prisustvovao samoj vojnoj paradi.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja