13.05.2026 / 18:00 Svijet - Iza kulisa javnosti

Pentagon kupuje projektile kakav svijet još nije vidio

Pentagon kupuje projektile kakav svijet još nije vidio
Screenshot: X

Pentagon će objaviti sklapanje okvirnih sporazuma koji otvaraju put za moguću nabavku više od 10.000 jeftinih projektila smještenih u kontejnere, a isporuke bi trebale početi od 2027. godine.

U saopćenju u koje je Reuters imao uvid prije objave navodi se da će sporazumi s kompanijama Anduril, CoAspire, Leidos i Zone 5 pokrenuti zajednički program "niskotroškovne kontejnerizirane municije" (LCCM), piše Reuters.

Faza evaluacije programa uključivat će kupovinu testnih projektila od sve četiri uključene kompanije, a počet će već u junu ove godine. Iako u saopćenju nije navedena vrijednost sporazuma niti su precizirani konkretni sistemi naoružanja, istaknuto je da se njima stvaraju uslovi za buduće ugovore o proizvodnji po fiksnoj cijeni.

Vojni vrh već dugo zagovara sisteme naoružanja u kontejnerima kao jeftin i mobilan način raspoređivanja projektila korištenjem standardnih brodskih kontejnera. Istovremeno je najavljen i poseban sporazum s odbrambenim startupom Castelion.

Njime se definiše plan za dodjelu dvogodišnjeg ugovora o minimalnoj godišnjoj kupovini 500 projektila Blackbeard, prvog hipersoničnog udarnog oružja te kompanije.

Ugovor će stupiti na snagu nakon što Castelion završi testiranje i validaciju. Pentagon, kako se navodi, traži ovlasti i sredstva za kupovinu više od 12.000 projektila Blackbeard tokom petogodišnjeg perioda.

Michael Duffey, pomoćnik ministra odbrane za nabavku i održavanje te glavni čovjek Pentagona za nabavku oružja, izjavio je da ovi sporazumi pokazuju kako se SAD okreće i kompanijama izvan kruga tradicionalnih glavnih dobavljača kako bi proširio svoju industrijsku bazu.

Sporazumi, dodao je, šalju "jasan i dugoročan signal potražnje inovativnim novim igračima na tržištu".

Emil Michael, pomoćnik ministra odbrane za istraživanje i inžinjering, naglasio je da sporazumi obavezuju kompanije na isporuku na vrijeme i unutar zadanog budžeta.

"Našim ćemo vojnicima osigurati masovnu proizvodnju po pristupačnim cijenama, i to neviđenom brzinom", poručio je Michael u izjavi.

Pentagon pojačava svoje zahtjeve Kongresu za finansiranje municije, za kojom vlada velika potražnja zbog aktuelnog rata u Iranu.

General Dan Caine, načelnik Združenog štaba, u pisanom je svjedočenju ove sedmice naveo kako će budžet Pentagona za fiskalnu 2027. godinu osigurati više od 26 milijardi dolara za višegodišnje ugovore o nabavci ključne municije.

(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo