
Zvaničnici Brčko distrikta BiH danas su u Gradskoj vijećnici razgovarali sa državnim sekretarom Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Vlade Republike Srbije Đorđem Dabićem o saradnji Brčko distrikta i Republike Srbije, pronatalnoj politici, podršci mladima i unapređenju uslova za boravak djece u predškolskim ustanovama.
Nakon sastanka, delegacije su obišle vrtić "Beograd" u naselju Ilićka, koji je izgrađen sredstvima Vlade Republike Srbije.
Državni sekretar Đorđe Dabić istakao je da je ulaganje u vrtiće jedan od najvažnijih načina da država pokaže da stoji uz svoje građane i podržava porodicu i djecu.
- Kada gradite vrtiće, vi šaljete poruku da su djeca dobrodošla, da želite da ulažete u budućnost i da imate kapacitete za to. Upravo zato mi je bilo veliko zadovoljstvo što smo danas razgovarali o tome kako zajedničkim mjerama možemo poboljšati demografsku sliku i u Srbiji i ovdje u BiH - poručio je Dabić.
On je podsjetio da Srbija već godinama realizuje brojne projekte u Republici Srpskoj, ali i u Federaciji BiH, naglašavajući da je cilj takvih ulaganja stvaranje boljih uslova za život mladih porodica.
- Ne postoji mjesto u Republici Srpskoj u koje Srbija nije uložila sredstva, bilo za školu, vrtić ili infrastrukturni projekat. Važno je da gradimo, povezujemo ljude i stvaramo uslove da mladi ostaju na ovim prostorima, osnivaju porodice i podižu djecu - kazao je Dabić.
Gradonačelnik Brčko distrikta Siniša Milić zahvalio je delegaciji Republike Srbije na podršci koju godinama pruža Brčko distriktu, posebno kada je riječ o projektima koji se odnose na djecu i porodicu.
- Sigurno je da postoje dobri primjeri i prakse iz Republike Srbije koje možemo razmotriti i primijeniti u Brčko distriktu. Mi smo već uveli univerzalni dječiji dodatak, povećali izdvajanja za novorođenu djecu i obezbijedili podršku majkama koje nisu u radnom odnosu, ali postoji još mnogo prostora za unapređenje populacione politike - istakao je Milić.
On je naglasio da je za ostanak mladih i poboljšanje demografske slike, pored socijalnih mjera, neophodna i politička stabilnost, kao i infrastrukturno povezivanje regiona.
- Važna je i poruka o potrebi što skorijeg dogovora o trasama auto-puteva koji će povezati Banjaluku i Sarajevo sa Beogradom preko Brčkog. To je poruka stabilnosti i ekonomskog razvoja koja može privući nove investicije i stvoriti bolje uslove za život porodica - dodao je Milić.
Direktorica Javne ustanove "Naša djeca" Jasna Jovičić istakla je da je proširenje kapaciteta predškolskih ustanova jedan od najvećih prioriteta zbog velikog broja djece na listama čekanja.
- Prije pet godina ovaj vrtić bio je spasonosno rješenje za našu ustanovu i zahvalni smo Vladi Srbije na podršci. Ipak, potrebe su i dalje velike, zbog čega su trenutno u izgradnji još dva objekta. Imamo raspisan konkurs za prijem djece u novu pedagošku godinu i sigurno bi nam trebalo još vrtića kako bismo mogli primiti svu djecu koja žele boraviti u predškolskim ustanovama - kazala je Jovičić.
Tokom posjete vrtiću "Beograd", polaznici ove predškolske ustanove gostima su priredili prigodan program, a uz recitacije su delegaciji uručili i simbolično slovo "B" na kvadrat, kao znak povezanosti Brčkog i Beograda i prijateljstva koje će se, kako su poručili, nastaviti i u budućnosti.
(Vijesti.ba/Fena)
Chat čitatelja