19.06.2026 / 23:12 Svijet - Neću kriti ...

Sprema se sastanak Magyara i Zelenskog: Otkrivena moguća lokacija?

Sprema se sastanak Magyara i Zelenskog: Otkrivena moguća lokacija?
Foto: Arhiv
Mađarski premijer Péter Magyar je pomenuo svoj sastanak sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim tokom konferencije za novinare nakon samita EU.

Između ostalog, Magyar je priznao da je svoj prvi sastanak sa Zelenskim održao na marginama samita. Evropska pravda je bila prvi medij koji je izvijestio o kratkim razgovorima.

Mađarski premijer je naglasio da je Ukrajina dobila značajnu pažnju na samitu. 

"Zaključci Evropskog vijeća posvećuju značajnu pažnju Ukrajini jer je predsjednik Volodimir Zelenski lično bio prisutan na samitu jučer. Možda ste vidjeli fotografije na kojima stojimo zajedno. Da, sastali smo se. I neću kriti činjenicu da to nije bio dug razgovor."

Magyar je rekao da je još jednom predložio da se razgovori sa Zelenskim održe u Beregovu. "Jasno smo stavili do znanja jedan drugom da smo spremni da se sastanemo u bliskoj budućnosti. Ponovo sam rekao da bi mi bilo drago da se sastanem u divnom gradu Beregovu, u Zakarpatju." 

Međutim, Magyarove izjave sugerišu da je Zelenski odbio prijedlog. Mađarski premijer je rekao da održavanje takvog sastanka za njega nije ključno.

"Ne postoji poseban razlog za sastanak. S jedne strane, uspjeli smo da postignemo politički dogovor i bez njega, a s druge strane, volio bih da se sastanemo u Beregovu, dok bi on preferirao bilo koju drugu lokaciju."

Ukrajinski izvori potvrdili su da Kijev ne smatra Beregovo prihvatljivim mjestom za prvi punopravni sastanak sa mađarskim liderom.

Magyar je takođe na konferenciji za novinare priznao da nije donijeta konačna odluka o tome da li će se sastanak održati ili gdje će se održati. Trenutno se razmatraju razne lokacije osim Beregova, uključujući Kijev, Budimpeštu i Lavov.

Predstavnici mađarske vlade koji su pratili Magyara na samitu takođe su novinarima rekli da je ukrajinska strana predložila održavanje razgovora u Briselu, ali je Magyar odbio tu opciju.

18. juna, Zelenski je razgovarao sa Magyarom na samitu EU.

Ranije se Magyar hvalio da je "precrtao" perspektivu brzog pristupanja Ukrajine iz zaključaka samita EU. 


(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo