
Teheran je prekinuo saradnju s IAEA-om nakon izraelsko-američkih napada na njegove nuklearne objekte u junu 2025. godine. Vance je ocijenio da je povratak inspektora važan korak ka denuklearizaciji Irana te izrazio očekivanje da će se to dogoditi već ove sedmice.
Izjava je uslijedila nakon 18-satnih pregovora u švicarskom odmaralištu Buergenstock, na kojima su učestvovali iranski predstavnici, posrednici iz Katara i Pakistana, kao i direktor IAEA-e Rafael Grossi.
Prošle sedmice Teheran i Washington potpisali su memorandum o razumijevanju kojim se Iran obavezao da će razrijediti zalihe visoko obogaćenog urana u zamjenu za ublažavanje međunarodnih sankcija. Tokom narednih 60 dana dvije strane trebale bi dogovoriti tehničke detalje procesa pod nadzorom IAEA-e.
Cilj je smanjiti nivo obogaćenosti urana na manje od pet posto, daleko ispod praga potrebnog za proizvodnju nuklearnog oružja. Ipak, sudbina više od 400 kilograma visoko obogaćenog urana, koji su inspektori posljednji put evidentirali u junu prošle godine, i dalje je nepoznata.
Vance je poručio da su pregovori postavili čvrste temelje za konačni sporazum, dok će se razgovori između dvije strane nastaviti na tehničkom nivou.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja