
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un izjavio je da će država u potpunosti koristiti svoj status nuklearne sile te da je to jedini način da se izađe nakraj s nepredvidivom i kompliciranom globalnom sigurnosnom situacijom, izvijestila je u utorak državna novinska agencija KCNA.
"Nezamislivi i zapanjujući incidenti i događaji dešavaju se zbog razbojničke pohlepe hegemonističkih sila, zbog čega su sukobi širom svijeta sve nasilniji", rekao je Kim, okrivivši SAD za pogoršanje krvoprolića u Evropi i na Bliskom istoku.
Kim je govorio na sjednici Centralnog odbora vladajuće Radničke partije, koja je počela u subotu i završila u ponedjeljak.
Kim je optužio SAD i Južnu Koreju da sigurnosnu situaciju na Korejskom poluotoku čine opasnijom kontinuiranim unapređenjem svoje kombinovane nuklearne posture, čija je jedina svrha, kako je rekao, napad na Sjevernu Koreju.
"Stalno proširivanje i jačanje nuklearnih snaga te potpuno korištenje statusa nuklearne sile najispravniji je i jedinstveni način da se aktivno i samouvjereno nosimo s nepredvidivom međunarodnom vojno-političkom situacijom koja se višestruko zakomplicirala", prenosi KCNA.
Kim je također naredio jačanje konvencionalnog naoružanja i ubrzanje izgradnje strateške krstarice s vođenim projektilima nosivosti 10.000 tona.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja