23.06.2026 / 07:29 Svijet - Sjevernokorejski lider

Kim otkrio novi plan: U potpunosti ćemo koristiti nuklearnu moć

Kim otkrio novi plan: U potpunosti ćemo koristiti nuklearnu moć
Foto: KCNA

Sjevernokorejski lider Kim Jong Un izjavio je da će država u potpunosti koristiti svoj status nuklearne sile te da je to jedini način da se izađe nakraj s nepredvidivom i kompliciranom globalnom sigurnosnom situacijom, izvijestila je u utorak državna novinska agencija KCNA.

"Nezamislivi i zapanjujući incidenti i događaji dešavaju se zbog razbojničke pohlepe hegemonističkih sila, zbog čega su sukobi širom svijeta sve nasilniji", rekao je Kim, okrivivši SAD za pogoršanje krvoprolića u Evropi i na Bliskom istoku.

Kim je govorio na sjednici Centralnog odbora vladajuće Radničke partije, koja je počela u subotu i završila u ponedjeljak.

Kim je optužio SAD i Južnu Koreju da sigurnosnu situaciju na Korejskom poluotoku čine opasnijom kontinuiranim unapređenjem svoje kombinovane nuklearne posture, čija je jedina svrha, kako je rekao, napad na Sjevernu Koreju.

"Stalno proširivanje i jačanje nuklearnih snaga te potpuno korištenje statusa nuklearne sile najispravniji je i jedinstveni način da se aktivno i samouvjereno nosimo s nepredvidivom međunarodnom vojno-političkom situacijom koja se višestruko zakomplicirala", prenosi KCNA.

Kim je također naredio jačanje konvencionalnog naoružanja i ubrzanje izgradnje strateške krstarice s vođenim projektilima nosivosti 10.000 tona.

(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo