
Visoke temperature ponovo su otvorile pitanje zaštite radnika na otvorenom, a sindikati i Inspektorat RS upozoravaju da je neophodno sistemsko rješenje. Najugroženiji su građevinski i komunalni radnici koji često rade na temperaturama iznad 35 stepeni.
Predstavnici sindikata poručuju da je potrebno zakonski urediti uslove rada tokom ekstremnih vrućina, kako bi se jasno definisale obaveze poslodavaca i zaštitilo zdravlje radnika.
- Rad na temperaturama od 35, 38 pa čak i 40 stepeni veoma je opasan i radnici moraju biti zaštićeni - izjavila je predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske Dragana Vrabičić.
Najavljeno je da će početkom jula biti održana konferencija na kojoj će učestvovati predstavnici sindikata, poslodavaca i nadležnih institucija, s ciljem pronalaska sistemskih rješenja za rad u uslovima ekstremnih vrućina.
(Vijesti.ba / FENA)
Chat čitatelja