25.06.2026 / 13:05 BiH - Prijedor

Sindikat zahtijeva sistemsko rješenje za rad u uslovima ekstremnih vrućina

Sindikat zahtijeva sistemsko rješenje za rad u uslovima ekstremnih vrućina
Foto: FENA

Visoke temperature ponovo su otvorile pitanje zaštite radnika na otvorenom, a sindikati i Inspektorat RS upozoravaju da je neophodno sistemsko rješenje. Najugroženiji su građevinski i komunalni radnici koji često rade na temperaturama iznad 35 stepeni.

Predstavnici sindikata poručuju da je potrebno zakonski urediti uslove rada tokom ekstremnih vrućina, kako bi se jasno definisale obaveze poslodavaca i zaštitilo zdravlje radnika.

- Rad na temperaturama od 35, 38 pa čak i 40 stepeni veoma je opasan i radnici moraju biti zaštićeni - izjavila je predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske Dragana Vrabičić.

Najavljeno je da će početkom jula biti održana konferencija na kojoj će učestvovati predstavnici sindikata, poslodavaca i nadležnih institucija, s ciljem pronalaska sistemskih rješenja za rad u uslovima ekstremnih vrućina.


(Vijesti.ba / FENA)

 

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo