Sastanci Gradske uprave i Štaba civilne zaštite održavaju se svakodnevno od ponedjeljka, kada je izbio požar na gradskoj deponiji Uborak.
Kordić je naglasio da je danas, prije redovnog dnevnog sastanka sa Štabom civilne zaštite, održan konstruktivan sastanak s predstavnicima grupe građana koji blokiraju pretovar otpada na lokaciji u Vrapčićima, koju je uslijed požara na gradskoj deponiji Uborak za tu namjenu odredio Štab civilne zaštite Grada Mostara.
- Oni nisu znali hoće li otpad ostati na tom mjestu ili će se voziti dalje, pa smo im dali čvrstu garanciju da će se isti dan kada se iz grada doveze na tu lokaciju, otpad odmah tovariti na kamione i voziti na deponije širom Bosne i Hercegovine – pojasnio je Kordić, dodajući da je s tim deponijama koje će primati otpad iz Mostara potpisan ugovor na mjesec dana.
Istakao je da razumije strahove ljudi iz sjevernog dijela grada, budući da zna kako nije ugodno živjeti blizu otpada, kao i da je svjestan činjenice da je baš taj dio grada često opterećen kada su u pitanje vanredne situacije s otpadom.
U tom kontekstu, dodao je da će Štab civilne zaštite Grada Mostara naći još tri alternative lokacije za pretovar otpada.
- Učinit ćemo to kako bismo poslali poruku da ovo nije samo problem sjevera, nego cijelog grada Mostara. Zato smo donijeli naredbu da naše javno komunalno preduzeće pripremi još tri alternativne lokacije u različitim dijelovima grada - naglasio je.
Otkrio je da su dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, određena za dvije dodatne lokacije, a da bi se treća trebala organizovati na samoj deponiji Uborak, odnosno dijelu koji se koristi za kruti otpad.
- Pretovar ćemo započeti već sutra u Vrapčićima, a potom i na drugim lokacijama, čim se za to stvore uslovi. Na sastanku je bio i komandant policijskog područja Mostar, te se nadam da neće biti potrebe za policijskom intervencijom - kazao je.
Kordić je za kraj dodao da u Grad Mostar nije stigla nikakva odluka o eventualnoj zabrani pretovara u Vrapčićima, nakon što je srijedu kantonalna okolišna inspektorica Mirsada Gološ izdala nalaz u kojem stoji da "postoji ozbiljna sumnja da se ovakvim postupanjem krše važeći zakonski i podzakonski propisi iz oblasti zaštite okoliša, upravljanja otpadom i zaštite voda, te da postoji rizik od ugrožavanja okoliša, zdravlja stanovništva i prirodnih resursa."
- Kantonalna inspekcija trenutno nije nadležna za ovaj slučaj, a kada Gradu Mostaru bude dostavljen odgovarajući upravni akt, poduzet ćemo sve mjere predviđene zakonom - zaključio je Kordić.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja