
U svom zvaničnom dopisu, prevoznici upozoravaju da su se našli u izrazito teškoj situaciji zbog nedavnih promjena u organizaciji javnog prevoza u gradu, iz kojih su oni potpuno izostavljeni.
Iz udruženja ističu da su dovedeni u neravnopravan položaj na tržištu, te u svom zvaničnom saopštenju navode da imaju sve manje posla.
"Subvencioniranjem pojedinih oblika javnog prevoza, uvođenjem besplatnog prevoza za određene kategorije građana i uspostavljanjem novih linija prevoza putnika, bez uključivanja taksi prevoznika u bilo kakve mjere podrške, došlo je do značajnog smanjenja obima posla, ugrožavanja radnih mjesta i egzistencije brojnih porodica koje žive od taksi djelatnosti."
Situacija je, prema njihovim riječima, dostigla kritičnu tačku. Ukoliko gradske vlasti nastave ignorisati ovaj sektor, posljedice bi mogle biti fatalne za legalne prevoznike. "Ukoliko se ovakva praksa nastavi, postoji opasnost od gašenja taksi djelatnosti, gubitka radnih mjesta i ugrožavanja egzistencije brojnih porodica koje žive od ovog posla", jasno upozoravaju tuzlanski taksisti.
Osim nedostatka subvencija i nelojalne konkurencije, prevoznici se svakodnevno bore s lošom infrastrukturom i visokim nametima koji im onemogućavaju normalan rad. Iz udruženja naglašavaju da se suočavaju sa brojnim problemima.
"Kao što su neobilježena i nedovoljno uređena taksi stajališta na frekventnim i atraktivnim lokacijama u gradu, uključujući područja u blizini autobuskih stanica, visoki troškovi registracije, osiguranja, licenci i održavanja vozila, povećani troškovi poslovanja te kontinuirano smanjenje obima posla i prihoda."
Zbog svega navedenog, taksi prevoznici traže hitnu reakciju i konkretne korake od administracije Grada Tuzla. Zahtijevaju hitno održavanje sastanka s predstavnicima nadležnih institucija, razmatranje mogućih mjera podrške za registrovane taksi prevoznike, te definisanje jasnih rokova za rješavanje navedenih problema. Taksisti na kraju podsjećaju javnost i nadležne da njihova služba predstavlja važan dio sistema prevoza građana koja je na usluzi 24 sata dnevno, te da se ova djelatnost mora hitno sačuvati i unaprijediti.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja